SGAC Türkiye uzay endüstrisi etkinliği
/

Aralık’ta uzay endüstrisi etkinliğini kaçırmayın! – SGAC

5 dakikalık içerik

SGAC (Space Generation Advisory Council), öğrencilerin ve genç profesyonellerin fikirlerini Birleşmiş Milletlere, uzay ajanslarına ve diğer kurumlara iletmeyi amaç edinmiş bir sivil toplum örgütüdür. SGAC Türkiye temsilcileri, 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde İstanbul’da iki günlük bir çalıştay yapılacağını duyurdu. Bölgesel nitelik taşıyan etkinlik için dünyanın birçok noktasından önemli bilim insanları ve araştırmacılar konuşma yapacak.

ME-SGW (Middle East Space Generation Workshop / Orta Doğu Uzay Üretimi Çalıştayı), Orta Doğu’dan üniversite öğrencileri, genç profesyoneller, uzmanlar, akademi ve endüstri temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan iki günlük bir bölgesel etkinliktir. Türkiye’nin Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan ve Orta Doğu ile Kuzey Afrika’ya uzanan stratejik konumu etkinliğin ülkemizde olmasını sağladı. Bu ilk ME – SGW ile katılımcılar, bölgesel ağı güçlendirmek için eşi görülmemiş bir fırsatı değerlendirebilecek ve bölgemizdeki uzay endüstrisini geliştirmek için neler yapılabileceğini tartışabilecek.

İki günlük bölgesel etkinlik lisans, yüksek lisans ve doktora derecesi bulunan genç uzay araştırmacısı adaylarını genç profesyoneller, uzmanlar, akademi çalışanları, uzay ajansları ve endüstri temsilcileri ile bir araya getirecek. Çalıştayda yer alabilmek için bazı koşulları taşımak gerekiyor. Bunlar; 18-35 yaş aralığında olmak, uzaya ilgi duymak, uzay endüstrisinde kariyer yapmayı düşünmek.

Çalıştayda Dr. Reut Sorek Abramovich, astrobiyolojiyi anlatacak. Dr. Abrahamovich, hayatın başlangıcından, ekstremofillerden (olağanüstü koşullarda yaşayabilen canlılar) ve diğer gezegenlerde yaşam aramaktan bahsedecek.

TÜBİTAK Uzay’dan uzay araştırmacı Burak Yağlıoğlu, Twitter paylaşımları ile etkinliği duyuruyor. Aynı zamanda etkinlikte grup lideri olarak yer alacak olan Yağlıoğlu, tweetlerinde, Yaklaşık 10 yıldır üyesi ve bu süre içerisinde de 2 sene kadar ülke temsilcisi olduğum; 3 kadar uluslararası kongresine katıldığım Space Generation Advisory Council’den Türkiye Ekibi bu sefer Orta Doğu için bir çalıştay düzenliyor. Ben de burada ‘Orta Doğu için Ay Görevleri’nin Rolü‘ çalışma grubunu yönlendireceğim. Fakat bu çalıştayda beyin fırtınası yapacak her disiplinden 18-35 yaş arası kişileri aramızda görmek isteriz. Sadece düşünmeyin, gelin bizimle paylaşın ve bölgesel bir vizyona katkı yapın.” ifadelerini kullandı. 

Yağlıoğlu, etkinlikte 21. ve 22. yüzyılda uzay çalışmaları, gezegenler üzerinde mülkiyet hakkı, robotik yerleşimler, uzay kaynaklarının kullanımı ve bölgesel iş birliği konularını ele alacak. 

SGAC Türkiye temsilcilerinden İlke Şahin, etkinlik hakkında sık sık Twitter üzerinden paylaşımlar yapıyor.

Etkinlik hakkında merak ettiklerinizi danışabilmek için İlke Şahin, [email protected] ve [email protected] mail adreslerini paylaştı.

Etkinliğe katılım ücreti öğrencilere 125 TL, genç profesyonellere ise 175 TL olarak açıklandı.

Kaynak ve başvuru;

SGAC