HaberUzay

Aralık ayındaki meteor patlamasını NASA yeni fark etti

NASA meteor patlaması

NASA’ya göre, Aralık ayında dünya atmosferinde meteor patlaması gerçekleşti. Patlama, 30 yıl içinde türünün en büyük ikinci ve altı yıl önce Rusya’da Chelyabinsk’teki patlamadan bu yana en büyüğü olarak kabul edildi.

Meteor patlamasının şimdiye kadar fark edilmemesinin nedeni olarak Rusya’nın Kamçatka Yarımadası yakınlarındaki Bering Denizi’nin üstünde gerçekleşmesi gösteriliyor.

Patlama, 18 Aralık günü, saniyede 32 km hızla ve yedi derecelik dik bir açıyla yörüngede gerçekleşti. Birkaç metre büyüklüğünde olan meteor taşı, 173 kilotonluk etki enerjisiyle, Dünya yüzeyinden 25.6 km yükseklikte patladı. Patlamanın, Hiroşima atom bombası tarafından salınan enerjinin 10 katı büyüklüğünde gerçekleştiği ifade ediliyor.

NASA görevlisi Lindley Johnson, BBC News’a bu kadar büyük bir meteor patlamasının 100 yılda sadece iki ya da üç kez gerçekleşebildiğini söyledi.

Dr. Johnson, meteor patlamasının Kuzey Amerika ile Asya arasında uçan ticari uçakların kullandığı rotalardan çok uzak bir yere düşmediğini söyledi. Bu nedenle araştırmacılar, olayla ilgili herhangi bir görüş bildirilip bildirilmediğini görmek için havayolları ile görüşüyor.

Meteoroloji uzmanı olan Simon Proud ise Twitter hesabından konuyla ilgili bir paylaşım yaptı. Proud, “Japonya’nın Himawari uydusu tarafından çekilen Aralık 2018’de Kuzey Pasifik’ten geçen meteor’un bazı renkli görüntüleri.” şeklinde yazarak meteorun görüntülerini yayımladı;

Kaynak; BBC News

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
BiyolojiEvrimGenetikHaberUzay

Astrobiyolog Betül Kaçar NASA'da Görev Alacak

HaberUzay

Ay Dünya'dan nasıl görünecek? NASA yeni bir uygulama çıkardı

Haber

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu'na "Robot Oteli" kuruyor

Haber

NASA çalışanı Mars'ta yaşam bulduklarını iddia etti

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir