Apple sivrisinek emojisi

Apple’ın sivrisinek emojisinin bir bacağı eksik

4 dakikalık içerik

Apple, 2 Ekim 2018’de iOS 12.1’deki yeni yazılım güncellemelerinde merakla beklenen sivrisinek emojisini açıklamıştı. Ancak yetmiş yeni emojinin piyasaya sürülmesiyle büyük bir tartışma da ortaya çıktı. Sivrisineğin bir bacağı eksik!

Johns Hopkins İletişim Programları Merkezi ve Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından bir araya getirilen önerisi sayesinde, tüm Apple cihazlarında artık bir sivrisinek emojisi bulunuyor.

Neden bu kadar önemli?

Sivrisinekler böceklerdir ve tüm böceklerin altı bacağı vardır. Sosyal medyada özellikle birçok kişi, Apple’a çağrı yaparak emojiyi düzenlemelerini talep ediyor. Emojiyi doğru bir şekilde değiştirmek, Apple’ın yararınadır. Çünkü bir sivrisinek hakkındaki en temel bilimsel bilgiyi sağlayabilir.

Bu nitpicky (kusur aramak) gibi gelebilir, ancak insanların düzeltilmesini istedikleri şey son derece temel bin durumdur.

Sosyal medyada birçok kişi Apple’a çağrı yaparak, daha önce Apple’ın gelen talepler üzerine değiştirdiği simit emojisindeki gibi sivrisinek emojisini geliştirmelerini istiyor. Siz de Apple’a çağrı yapmak istiyorsanız #MosquitoEmoji etiketini kullanın ve bunun neden önemli olduğunu açıklayın.

Twitter’da “Ada_Eez” kullanıcı isimli sivrisinek temalı hesap, bu hata üzerine birçok tweet atmakta. Ada_Eez isimli hesap, Los Angelas ve çevresinde yaşayan Aedes sivrisineği profilini taşımaktadır.

Ada_Eez’in, sivrisinek emojisi hatasına ilişkin paylaşımı;

Ada_Eez bu paylaşımında, “Halk Sağlığı Haftası kutlamalarında, Apple sivrisinek emojisine odaklanmayı rica ediyorum. Bir bacağı eksik!” diyor ve özellikle Halk Sağlığı Haftası olması sebebiyle de kitlelerden bu konuyu önemsemelerini istiyor.

Justin Taylor isimli bir kullanıcı ise, Apple’ı suçlu göstererek, “sivrisinek emojisini düzeltin.” dedi. O tweet;

Bir başka kullanıcı da, Ada_Eez’in gönderisini paylaşarak ona destek verdi. Eleonora Aquilini isimli kullanıcı, “ASTMH (küresel bir sağlık örgütü) için kesinlikle iyi bir neden, #TropMed2018! Çizim yaparken biri hortumunu  bacak olarak mı saydı? Sivrisineklerin 6 ayağı var!” şeklinde yazdı.

Halk Sağlığı Haftası nedir?

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül arası kutlanan Ulusal Halk Sağlığı Haftası, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1-7 Nisan arasında kutlanmaktadır.

Ulusal Halk Sağlığı Haftası’nda her günü, belirli bir halk sağlığı konusuna odaklanılır. Bu alanlar en sağlıklı ulusun yaratılmasında gelecekteki başarı için kritik öneme sahiptir ve herkes yardım etmek için kendi görevini yapabilmektedir. Amerika’da bu hafta boyunca ve hafta sonu süresince şiddetin önlenmesi, kırsal sağlık, teknoloji halk sağlığı, iklim değişikliği ve global sağlık gibi konular üzerinde tartışılmakta.

Kaynak; San Gabriel Valley blog

National Public Health Week