Antik DNA laboratuvarı başkanı görevden alındı

6 dakikalık içerik

Antik DNA laboratuvarı başkanı Prof. Dr. Alan Cooper, “görevi kötüye kullanmak” suçundan görevden alındı.

Adelaide Üniversitesi, Avustralya Antik DNA Merkezi‘nin yüksek profilli lideri Profesör Dr. Alan Cooper’ı “ciddi suistimal” nedeniyle görevinden aldı. Görevden alma kararı, Cooper’ın personele ve öğrencilere “zorbalık” yaptığı iddialarını takiben gerçekleşti. Cooper, antik DNA alanında önemli bir araştırmacı ve tarih öncesi insanların ve evcil hayvanların dünyadaki göçlerini çizmiştir.

Cooper’ın işten çıkarılmasına yol açan koşullar hakkında yorum yapılmayacağı ancak görevden almanın, Cooper’ın çalışmalarıyla ilgili olmadığı açıklandı. Açıklamada, “Üniversite, öğrencilerin ve personellerin refahını önemsiyor” denildi.

İşten çıkarılmasına yanıt olarak Cooper, Nature‘a verdiği demeçte, zorba olduğu iddiasını reddetti. Prof. Dr. Cooper, “En yüksek uluslararası düzeylerde çalışıyorum. Öğrencilerimin ve de personelimin aynı şeyi yapmasını istiyorum. Bazen sözlerimle ve davranışlarımla çok patavatsızlık yaptım ancak bundan pişman oldum. Fakat bu kesinlikle zorbalık değildi.” dedi. Ayrıca Cooper, kendisine karşı harekete geçilmeden önce davranışları hakkında hiçbir zaman uyarılmadığını belirtti.

Öğrenciler Alan Cooper’ın kovulmasından memnun

Üniversite, soruşturmayı takiben Ağustos ayında Cooper’ı uzaklaştırdı. Üniversite, Cooper’ın soruşturmanın neden odağı olduğunu veya neden görevden alındığını açıklamadı. Ancak Cooper’ın eski ve şimdiki bazı öğrencileri, Cooper’dan şikayetçi olarak, laboratuvarın bilimsel yönden heyecan verici olmasına rağmen, aynı zamanda Cooper’dan ötürü toksik bir çalışma ortamı olduğunu söyledi. Eski öğrenci Nic Rawlence zorbalığa uğradığını ve merkezde stres kaynaklı sağlık sorunları yaşadığını iddia etti. Şu anda Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi‘nde paleogenetikçi olan Rawlence, Cooper’ın işten çıkarılmasının bir rahatlamaya neden olduğunu söyledi. Ancak Rawlence, üniversitenin birkaç yıl önce öğrencilerin şikayetleri üzerine aynı reaksiyonu gerçekleştirmesi gerektiğini düşünüyor. Rawlence, merkezin birinci sınıf bir araştırma enstitüsü olduğunu ve Cooper’ın yokluğunda bile bu statüyü koruyacağını belirtti.

Üniversite, antik DNA araştırmacısı Doçent Dr. Jeremy Austin‘i merkezin yeni başkanı olarak seçti. Austin, 2005 yılında kurulduğundan beri merkezin müdür yardımcısıydı ve Cooper’ın ayrılışının “çok büyük bir boşluk” bırakacağını söyledi. Austin, “Çok sayıda dış finansman ve yüksek profilli uluslararası ortaklarla bağlantıları olan büyük, son derece başarılı bir grup araştırmacı çalıştırmak için, büyük düşünen, risk alan bir kafaya ihtiyacınız var ve bu kesinlikle Alan’dı” diyor. Austin, devamında, “Ben kesinlikle o kişi değilim” diye ekliyor.

Austin, biliminin kalitesi göz önüne alındığında Cooper’ın sıkı denetim ve yönetim koşulları altında konumunu korumasını dilediğini söyledi. Cooper’ın araştırmaya katkıda bulunmaya devam edebileceğini de umuyor. Ayrıca Austin, üniversite için hayal kırıklığına uğradığını da ekleyerek, Cooper’ın görevden alınmadan önce uyarılması gerektiğini düşünüyor.

Üniversite ise, Cooper’ın görevden alınmadan önce davranışları hakkında uyarılıp uyarılmadığı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Patricia Mary Trisha Greenhalg, konu hakkında bir tweet attı. Greenhalg, Cooper’a tepki göstererek, “Zorbalık için mazereti; ‘En yüksek uluslararası düzeyde çalışıyorum. Personelimin ve öğrencilerimin de aynı şeyi yapmalarını istiyorum.’ Ben de kardeşim. Zorbalık etmemenin ekibin en iyi işi yapmasında çok iyi bir strateji olduğunu buldum.” dedi.

Kaynak;

Nature