///

Antalya İçin Yeni Tür; Mahmuzlu İncirkuşu!

4 dakikalık içerik

Uzman Veteriner Hekim Gökçe Coşkun, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla, Antalya’da fotoğraflanan yeni bir kuş türünü fark etti. Kuş gözlemi açısından önemli olan konu sosyal medyada ilgi çekti.

Twitter hesabı üzerinden Antalya’da fotoğrafladığı kuş görsellerini paylaşıp kuş bilmecesi soran Uzman Veteriner Hekim Gökçe Coşkun’a, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzman doktor olarak görev yapan, aynı zamanda Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği Başkanlığını da yürüten Ali Atahan’dan cevap geldi.

Kış Bilmecesi Sonucu Yeni Bir Tür Bulundu

Görseller arasındaki bir kuşun türünü analiz eden ikili diyalog sonunda bu kuşun Antalya’da uzun zamandır gözlemlenmeye çalışılan yeni bir kuş türü olduğunu fark etti. Yaşanan bu durumu paylaşan Uzm. Vet. Hek. Coşkun, “Antalya için yeni tür; Mahmuzlu İncirkuşu! Kuş bilmecesi için sorduğum sorudan yeni bir tür bulmuş olduk” dedi.

Mahmuzlu İncirkuşunu önceki senelerde Antalya’da epey aradıkları halde bulamadıklarını belirten Uzm. Vet. Hek. Coşkun, “Pazar günü sıradan bir gözlem yaparken davranışı farklı olduğu için bu İncirkuşunu fotoğrafladım. Kır İncirkuşu olduğunu düşünerek bilmece sorusunu sordum” diye paylaştı. “Sevgili Ali Atahan bir farklılık sezdi ve bunun Mahmuzlu İncirkuşu olabileceğini söyledi. Üzerine düşünürken Emin Yoğurtçuoğlu da aynı tanımı yaptı” diyen Uzm. Vet. Hek. Coşkun bu olay sonucunda Antalya’da bir tür bulduklarını belirtti.

İncirkuşları Tanımlanması Zor Türler

İncirkuşlarının tanımlanması oldukça zor türler olduğunu ifade eden Uzm. Vet. Hek. Coşkun, “Aşina olmak, onların davranışlarını izlemek önemlidir. Ülkemizde bugüne kadar 5 ilde gözlemlendiler. En sık görüldüğü yer ise Hatay” dedi ve kuşun dağılım haritasını paylaştı.

Mor Kısımlar Kuşun Görüldüğü Yerler

Kuş gözleminin her zaman merak duygusu uyandırdığını belirten Uzm. Vet. Hek. Coşkun, “Çünkü göç eden kuşların ne zaman nerede ortaya çıkacağını bilemiyoruz. Uzun süre yoğunluktan gözleme gidememiştim bu bana güzel ödül oldu” ifadelerini kullandı.

Görseller: Uzm. Vet. Hek. Gökçe Coşkun