/

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi seminer vereceği okulları bekliyor

4 dakikalık içerik

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, okullarda seminer programları için konular belirledi. Müze, sosyal medya hesapları üzerinden, “Denizlerimiz ve denizel biyoçeşitliliğimiz ile ilgili olarak aşağıda belirtilen konularda okullarınızda seminer programları düzenlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.” şeklinde açıklama yaptı.

Deniz Okulu projesi kapsamında okullarda verilmesi planlanan dersler;

  • Deniz Biyolojisine Giriş,
  • Denizlerimizdeki Zehirli Canlılar,
  • Denizlerimizdeki Nesli Koruma Altındaki Türler,
  • Denizlerimizdeki Yabancı ve İstilacı Türler,
  • İklim Değişikliği ve Denizlerimiz,
  • Deniz Kirliliği ve Plastik Çöp Sorunu.
Antalya deniz biyolojisi müzesi
Görsel; Facebook

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

Antalya deniz biyolojisi müzesi

Türkiye denizlerinde yaşayan yaklaşık 500 tür deniz canlısının sergilendiği Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi, Antalya Yat Limanı’nda 16 Ocak 2014 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Antalya deniz biyolojisi müzesi

Dr. Elif Özgür Özbek tarafından 15 yıldır deniz biyolojisi ile ilgili çeşitli bilimsel projeler sonucunda oluşturulan koleksiyonu barındıran müzenin dekoru, Sahne Tasarım Sanatçısı Ayhan Doğan tarafından batık bir korsan gemisi şeklinde canlandırıldı.

Antalya deniz biyolojisi müzesi

Bilim ve sanatın bir araya gelmesiyle kurulan Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, Türkiye’nin denizel biyolojik zenginliklerini eğlenceli ve akılda kalıcı bir yöntemle ziyaretçilerine sunmakta.

Deniz canlılarının ve özellikle nesli koruma altındaki türlerin yakından tanınmasını sağlayan müze ile deniz kültürünün benimsenmesi ve doğal mirasımıza sahip çıkılması amaçlanmakta.

Antalya deniz biyolojisi müzesi

Türkiye’nin denizel biyolojik zenginliklerinin, balık ve balıkçılık kültürümüzün anaokulu öğrencilerinden bilim insanlarına kadar her yaş ve meslek grubuna tanıtıldığı müzede öğrencilerin bu konularda eğitimi de hedefleniyor.

Antalya deniz biyolojisi müzesi

Ülkemizde sayıları kısıtlı olmakla birlikte dünyada birçok örneği bulunan deniz müzelerinde deniz canlılarının kurutulmuş, fiksatif çözeltiler içinde bozulmadan saklanmış örnekleri ile deniz memelileri gibi daha büyük cüsseli canlıların iskeletleri sergileniyor.

Antalya deniz biyolojisi müzesi

Hepsi Türkiye denizlerinde yaşayan 9 tür köpekbalığı, 10 tür yassı köpekbalığı, yaklaşık 150 tür kemikli balık, süngerler, mercanlar, karides, ıstakoz ve yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar ve sübyeler, denizyıldızları ve deniz kestaneleri olmak üzere yaklaşık 500 tür deniz canlısının sergilendiği müzede nesli koruma altında olan, endemik ve Kızıldeniz kökenli deniz canlıları hakkında bilgilendirmeler yapılıyor.

Antalya deniz biyolojisi müzesi

Kaynaklar;

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi Facebook Paylaşımı

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi websitesi 

Fotoğraflar – Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi web sitesi galerisi