ANKÜB’ü Duydunuz Mu?

0
102
ANKÜB

ANKÜB’ü duydunuz mu? Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümünde kurulan yeni bir topluluk. Biyolojik bilimlerle ilgili aktiviteler gerçekleştiren bu topluluğun 21 Nisan’daki ilk etkinliğine kalabalık bir katılım gerçekleşti. Sonraki etkinlikleri kaçırmamak için sizde ANKÜB’ü takibe alın.

ANKÜB Nedir?

ANKÜB, Ankara Üniversitesi Biyoloji bölümü öğrencilerinin herkese biyoloji bilimini anlatabilme hedefiyle bu sene kurulan bir topluluk. Topluluğun açık adı “Ankara Üniversitesi Biyoloji Öğrenci Topluluğu”dur. Topluluk biyolojinin tüm anabilim dallarını hedef almıştır.

ANKÜB Logo
ANKÜB sizi davet ediyor.

Günümüzde biyoloji bilimine dair bilgi eksiklikleri bulunmakta ve önyargılar oluşmakta. ANKÜB’ün asıl amacı ise, bu eksiklikleri gidermek ve önyargıları yıkmak. Topluluğun üyeleri, düzenlenecek olan seminer, konferans, kongre, bilim şenlikleri ve arazi çalışmalarıyla insanlarda biyolojiye karşı merak uyandırmak istiyorlar. Bu yüzden etkinliklerde dikkate aldıkları en önemli şey, seçilecek konuların herkese hitap etmesi gerektiği. Sadece biyoloji bölümünde okuyan öğrencilere değil, herkese biyoloji biliminin önemini aşılamak topluluğun amaçları arasında yer alıyor.

ANKÜB Neler Yaptı?

Uzun süren araştırmalar ve çalışmalar sonucunda 21 Nisan da I. ANKÜB Semineri’ni düzenlediler. Seminerle ilgilenen ve destek veren kişiler arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özlem Yıldırım ve Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Latif Kurt yer alıyor. İlk etkinliklerini Fen Fakültesinde düzenleyen topluluk, seminerde ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi gibi üniversitelerin biyoloji ve ayrıca edebiyat, siyasal bilgiler, istatistik, mühendislik gibi farklı bölümlerinde okuyan yaklaşık 250 katılımcıyı Ankara Üniversitesi’nde ağırladılar.

Seminerde, bilim adına çok büyük katkıları olan değerli hocalarımız, Prof. Dr. Ali Demirsoy’un “Renklerin Dansı” sunumu ve Prof. Dr. Mustafa Kuru’nun ise “Biyomimikri” sunumu gerçekleşti.

ANKÜB Semineri

Topluluk Kimlerden Oluşur?

Kurucu kadrosu Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğrencilerinden oluşan toplulukta ayrıca farklı alanlardan pek çok kişi bulunuyor. Ekip, biyoloji bilimine ilgi duyan herkesi topluluğa katılmaya davet ediyor. Bu dinamik ekip gelecek dönem gerçekleşecek etkinliklerini planlamaya başladı. Arazi çalışması, seminer, bilim şenliği, müze sergisi ve bilimsel sohbetler gibi etkinliklerinde yer almak için siz de topluluğa başvurabilir, etkinlikleri Facebook, Twitter ve Instagram adreslerinden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın