Şehirin üzerine gelen yüksek kum fırtınası

Ankara’da Kum fırtınası gökyüzünü kararttı

4 dakikalık içerik

Ankara’da yaşanan kum fırtınası gökyüzünü kapladı. Bugün öğleden sonra Polatlı’da yaşanan kum fırtınası tüm Ankara’yı etkiledi. Uzun süredir yağış almayan Ankara’da kümülonimbus bulutlarının oluşturduğu kum fırtınası vatandaşların kameralarına yansıdı. Büyük bir toz bulutunun hızla gelip Polatlı semalarını kapladığı ve gökyüzünü kapattığı gözlemlendi. Kum fırtınası Ankara merkezini de etkiledi. Tozlu şiddetli rüzgar merkezde hissedildi.

Kum fırtınası yaşanmasının sebebi ise konvektif fırtına. Doğu Akdeniz’den Anadolu’ya giriş yapan nemli hava öğleden sonra İç Anadolu’da fırtına bulutlarının oluşmasına sebep oluyor. Yani kümülonimbus bulutlarının sebep olduğu yağışla soğuyan havanın fırtına kenarındaki sıcak bölgelere doğru akmasıyla yer yüzünde bulunan tozların bu hava akımına katılmasıyla toz bulutu oluşuyor. Ankara ve çevresinde uzun süredir yağış bulunmadığı için de toz konsantrasyonunun yüksek olması sebebiyle böyle bir kum fırtınası oluşuyor.

Kum fırtınası ve ardından gelecek yağışla ilgili olarak AFAD vatandaşları uyardı. Fırtına sürecinde vatandaşların fırtına etkisiyle düşebilecek isimlere karşı dikkatli olmalarını belirtti. Özellikle toz fırtınası, çatı uçması, direk devrilmesi, görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma gibi durumlar için dikkatli olunmasını duyurdu.

Ankara Valisi Vasip Şahin ise “Polatlı ve civarındaki ilçelerimizde meydana gelen şiddetli rüzgâr olayı üzerine ekiplerimizce yapılan ilk tespitlere göre havada uçuşan cisimlerden kaynaklı 6 vatandaşımız hafif yaralanmıştır.” açıklamasında bulundu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş durumla ilgili olarak “Kıymetli hemşehrilerim, Polatlı başta olmak üzere birçok ilçemizde yaşanan kum fırtınasında yoğun bir mesai harcayan çalışma arkadaşlarım fırtınada can ya da herhangi bir mal kaybı olmadığını tespit ettiler. Bütün Ankaralılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” mesajını yayınladı.