denizanası

Aniden boyut değiştiren denizanası görüntülendi

3 dakikalık içerik

Denizanası içerisine saklanan bir balık kenesi görüntülendi. Ayrıca denizanasının da genişleyip-bükülerek boyutunu değiştirdiği ve karşısındaki cismi korkutmaya çalıştığı belirlendi. Derin denizler daha çok keşfedilmeyi bekliyor…

Deniz kaşifleri Nautilus araştırma botu ile Pasifik Okyanusu’nun bilinmeyen bölgelerini araştırıyor. Ekip, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya arasında Orta Pasifik’in derinliklerinde -750 metre derinlikte-farklı bir durumla karşılaştı.

Deepstaria cinsi denizanası, ilk başta normal görünüyordu; yumuşak, kolsuz, pembemsi bir vücut. Ancak bir anda denizanası farklılık gösterdi. Uzaktan kumandalı robotun ortaya çıkardığı su akımlarına tepki veren denizanasının esnek gövdesi, plastik bir torba gibi bükülerek ve genişleyerek hızla büyüdü. Denizanası aniden boyutunu değiştirerek, kendisine tehlike gördüğü cismi korkutmaya çalıştı. Genişleme ve daha sonra bükülme yeteneği denizanasının kendi vücudu içine yakaladığı şeylerle beslenmesini sağlıyor. Görüntüleri izleyen bilim insanları, denizanasının içinde, tamamen ayrı bir canlı olan kırmızı bir leke gördü. Bu, denizanası içinde yaşamaya karar veren bir isopod (balık kenesi) idi.

Bilim insanları, isopodların Deepstaria ailesinin üyeleri içerisinde hep görüldüğünü ancak iki canlı arasındaki ilişkinin simbiyotik olup olmadığı veya isopodun parazit gibi davranıp davranmadığı konusunda net bilginin olmadığını söyledi. Bu ilişkinin kapsamı tam olarak bilinmemekle birlikte, isopodun, avcılardan gizlenmek için denizanasının içerisine girdiği düşünülüyor.

Nadiren görünen Deepstarialar, son 50 yıldır sadece 10-12 kez görülmüştür. Deepstaria ismini, 1960’larda cinsi keşfeden araştırma gemisinden almıştır.

Nautilus’un YouTube’da yayınladığı videoda, kırmızı isopod açıkça görünüyor. Ayrıca, uzaktan kumandalı robota karşı denizanasının boyut değiştirme anları da kaydedildi.

Kaynaklar;

Live Science