Haber

Aniden boyut değiştiren denizanası görüntülendi

denizanası

Denizanası içerisine saklanan bir balık kenesi görüntülendi. Ayrıca denizanasının da genişleyip-bükülerek boyutunu değiştirdiği ve karşısındaki cismi korkutmaya çalıştığı belirlendi. Derin denizler daha çok keşfedilmeyi bekliyor…

Deniz kaşifleri Nautilus araştırma botu ile Pasifik Okyanusu’nun bilinmeyen bölgelerini araştırıyor. Ekip, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya arasında Orta Pasifik’in derinliklerinde -750 metre derinlikte-farklı bir durumla karşılaştı.

Deepstaria cinsi denizanası, ilk başta normal görünüyordu; yumuşak, kolsuz, pembemsi bir vücut. Ancak bir anda denizanası farklılık gösterdi. Uzaktan kumandalı robotun ortaya çıkardığı su akımlarına tepki veren denizanasının esnek gövdesi, plastik bir torba gibi bükülerek ve genişleyerek hızla büyüdü. Denizanası aniden boyutunu değiştirerek, kendisine tehlike gördüğü cismi korkutmaya çalıştı. Genişleme ve daha sonra bükülme yeteneği denizanasının kendi vücudu içine yakaladığı şeylerle beslenmesini sağlıyor. Görüntüleri izleyen bilim insanları, denizanasının içinde, tamamen ayrı bir canlı olan kırmızı bir leke gördü. Bu, denizanası içinde yaşamaya karar veren bir isopod (balık kenesi) idi.

Bilim insanları, isopodların Deepstaria ailesinin üyeleri içerisinde hep görüldüğünü ancak iki canlı arasındaki ilişkinin simbiyotik olup olmadığı veya isopodun parazit gibi davranıp davranmadığı konusunda net bilginin olmadığını söyledi. Bu ilişkinin kapsamı tam olarak bilinmemekle birlikte, isopodun, avcılardan gizlenmek için denizanasının içerisine girdiği düşünülüyor.

Nadiren görünen Deepstarialar, son 50 yıldır sadece 10-12 kez görülmüştür. Deepstaria ismini, 1960’larda cinsi keşfeden araştırma gemisinden almıştır.

Nautilus’un YouTube’da yayınladığı videoda, kırmızı isopod açıkça görünüyor. Ayrıca, uzaktan kumandalı robota karşı denizanasının boyut değiştirme anları da kaydedildi.

Kaynaklar;

Live Science

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Denizanası - Süper güçler hücresel mekanizmalarla kazanıldı

HaberÖzel HaberlerSöyleşiler

Derin denizler uzay kadar bilinmiyor

Haber

Yapay zeka derin denizlerde yeni keşiflere ışık tutabilir

Arkeoloji

Çin'de Kambriyen fosilleri bulundu

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir