Amazon yangınları

Amazon yangınları – Dumanlar sağlık sorunlarını arttırdı

3 dakikalık içerik

Amazon yangınları bölgedeki sağlık sorunlarını iki katına çıkarttı.

Güney Amerika’da Amazon Yağmur Ormanları yanıyor. Yangınlardan çıkan duman, Brezilya’da yaşlılar ve çocuklar için nefes alma sorunlarına neden oluyor

Bölgedeki Cosme e Damia Çocuk Hastanesi‘nde son zamanlarda solunum sorunları nedeniyle tedavi görenlerin sayısı keskin bir şekilde arttı. Rondonia eyaletinin başkenti Porto Velho’da yaşayan hemşire Elane Diaz, “En çok çocuklar etkileniyor. Çok öksürüyorlar. Nefes almada sorunları var. Endişeliyim çünkü sağlıklarını etkiliyor.” diyor.

Çocuk doktoru Daniel Pires ise, “Bu dönem çok zor oldu. Kuru hava ve duman, zatürre, öksürük ve salgılama gibi çocuklar için birçok soruna yol açıyor.” dedi.

Sağlık sorunları iki katına çıktı

Doktor Pires, dikkat çekici bir açıklama yaparak, vaka sayısının ayın başından bu yana iki katından fazla arttığını söyledi.

Brezilya Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü, Brezilya’da 2019 yılının başından beri 77 binden fazla yangın çıktığını açıklamıştı. Yangınlardaki dalgalanma ile birlikte sağlık üzerindeki etkilerle ilgili endişeler artıyor. Yangınların yaklaşık yarısı, Amazon bölgesinde meydana geldi.

Amazon bölgesi, gezegenin sağlığı için hayati önem taşıyor. Yangınlarla mücadelede yardım etmek isteyen Batı ülkeleri ile Brezilya arasında ciddi problemler yaşandı. Fransa’daki bir zirvede Yedi’li Grup, yangınlarla mücadele için Brezilya’ya 20 milyon dolar, ayrı olarak İngiltere 12 milyon dolar ve Kanada 11 milyon dolar teklif etti.

Amazon Ormanları önemli görevler üstleniyor

Buna karşılık Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Amazon’un kaynaklarını sömürmek ve Brezilya’nın büyümesini zayıflatmak için bir komplo olduğunu iddia etmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde Bolsonaro’nun çiftçilik politikaları için yangınları bilinçli olarak çıkartmaya yönelik belli grupları desteklediğine yönelik iddialar gündeme gelmişti.

Dünyanın en büyük yağmur ormanları, iklim değişikliğinin neden olduğu yüksek sıcaklıklara ve diğer bozulmalara karşı kritik bir savunma olarak kabul edilen önemli bir karbondioksit emici görevini üstleniyor. Ayrıca Amazon Yağmur Ormanları, hava düzenini etkileyen çok büyük miktarda su buharı üretiyor.

Kaynak;

Chicago Sun Times