Brezilya hükümetinin Amazon Ormanları planları sızdı

Amazon Yağmur Ormanları ‘nda bu yıl 73 bin yangın çıktı

7 dakikalık içerik

Amazon Yağmur Ormanları yanıyor…

Güney Amerika kıtasında yer alan Amazon Yağmur Ormanları, rekor bir sayı ile yanmaya devam ediyor. Dünyadaki oksijenin yüzde 20’sini üreten bir ekosistem olan Amazon Ormanları’nda bu yıl yaklaşık 73 bin yangın çıktı. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü / INPE verilerine göre, Brezilya’daki orman yangınları sayısı 1 Ocak ile 20 Ağustos arasında bir önceki yıla göre yüzde 85 arttı. INPE verilerine göre bu yılki yangın olaylarının kabaca yarısı son 20 günde kaydedildi.

Brezilya’daki yangınlar, São Paulo’da gökyüzünün aniden kararmaya başladığı 19 Ağustos günü öğleden sonra ortaya çıktı. O günden beri, “Amazon Yangınları” Twitter’da #PrayforAmazonas etiketi altında gündemde yer alıyor.

NASA uydu görüntüleri de yangının çıkardığı dumanları uzaydan tamamen gösterdi. Yangının etkisi, yakındaki şehirlere ve Sao Paulo gibi binlerce mil uzaktakilere kadar ulaştı.

9 bin 507 yeni orman yangını daha!

Geçtiğimiz hafta Perşembe gününden bu yana INPE, uydu görüntülerinde, küresel ısınmaya karşı hayati önem taşıyan dünyanın en büyük tropik ormanına ev sahipliği yapan, çoğunlukla Amazon havzasında olan ülkede 9 bin 507 yeni orman yangını tespit ettiklerini açıkladı.

Görüntüler, Brezilya’nın Roraima kentinin en kuzeyindeki dumanları açıkça gösteriyor. Amazonas eyaletinin en büyük kenti olan Manaus‘ta, 9 Ağustos’ta acil durum ilan edildi. Bir diğer Brezilya kenti Acre, Peru sınırında yer alıyor ve yangınlar nedeniyle Cuma gününden beri çevre alarmı verildi.

Yangınlardan devlet başkanı sorumlu tutuluyor

Orman yangınları kurak mevsimde sık görülür ancak kasıtlı olarak sığır çiftliği için arazileri yasa dışı olarak yok eden çiftçiler tarafından da Brezilya’da yangınlar çıkartılabiliyor. Bu yıl Amazon ormanlarındaki rekor artışın sebebi olarak birçok kişi, bölgeyi tarım ve madenciliğe açmak isteyen devlet başkanı Jair Bolsonaro‘yu sorumlu tutuyor. Çünkü Bolsonaro Ocak ayında, ormansızlaşma konusundaki uluslararası endişeyi gözardı ederek tarım ve madencilik için Amazon bölgesini geliştirme sözü vermişti.

Bununla birlikte INPE, çok sayıda orman yangınının sadece kurak mevsim veya doğal olaylara bağlı olamayacağını söyledi. Bolsonaro ise, geçtiğimiz günlerde INPE direktörünü sert şekilde eleştirdi ve Brezilya’daki ormansızlaşma artışını gösteren ajans istatistiklerinin yanlış olduğunu ifade etti.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından yayınlanan 21 Ağustos gününe ait uydu görüntüsü. Görüntüde, Brezilya’nın Amazon eyaletlerindeki duman görünüyor;

amazon ormanları yanıyor
Görüntü; AFP

Amazon Ormanları neden yanıyor?

Çevreciler, insanların Amazon yangınlarının temel nedeni olduğunu söylüyor. Çevre örgütlenmelerine göre yangınların sebebi rüzgar veya ısı değil. BBC News’in haberine göre, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yangınları sivil toplum örgütlerinin (STK’lar) çıkardığını iddia etti. Bolsonaro ayrıca, yangınlarla mücadele için yeterli kaynak bulunmadığını ancak hükümetin soruşturmakta olduğunu belirtti.

Al Jazeera’nin Amazon Yağmur Ormanları’na ilişkin video haberi;

Amazon Ormanları için ne yapabiliriz?

Amazon, dünyadaki en büyük yağmur ormanıdır ve iklim değişikliği ile mücadelede hayati öneme sahip. Orman yangınlarının ardından, Amazon’u kurtarmak için yardım veya başka yollarla yardımcı olmak için birkaç kuruluş çalışmalarını hızlandırdı. Aşağıdaki kuruluşlar, hayır kurumlarında finansal sağlığı, şeffaflığı ve hesap verebilirliği değerlendiren kar amacı gütmeyen Charity Navigator tarafından 5 yıldız üzerinden 4 yıldız alan örgütlenmelerdir;

  • Amazon Koruma Ekibi iklim değişikliği ile mücadele ediyor, Amazon’u koruyor ve yerli halkları güçlendiriyor.
  • Amazon Koruma Derneği bağış kabul ediyor ve paranızın tam olarak nereye harcandığını gösteriyor; ağaç dikmek, eğitime sponsorluk yapmak, güneş paneli satın almak ve yerli toprakları korumak gibi.
  • Rainforest Vakfı, yapılan bağışlar ile çevre korumacılarını destekliyor, yerli koruma örgütlerine yardım ediyor.
  • Rainforest Trust ile yağmur ormanlarında arazi alarak bağış yapabilirsiniz. Kuruluş 1988’den bu yana 23 milyon dönümden fazla araziyi koruyor.

Kaynaklar;

Mongabay News

CBS News

Reuters