Haber

Görüntülenen ilk albino panda

albino panda

Albino panda kameralara yakalandı. Çin’in Sichuan eyaletindeki ormanlarda bulunan tuzak kameralar, dünyanın ilk albino pandası olduğu düşünülen dev pandayı görüntüledi. Beyaz kürküyle araştırma için kurulan tuzak kameralara yansıyan fotoğraflarda görüntülenen albino dev pandanın 1-2 yaş civarında, sağlık bir birey olduğu tespit edildi.

Albino panda, Sichuan’ın güneybatı bölgesindeki Wolong Ulusal Doğa Koruma Alanı’nda Nisan ayında görüntülendi. Görüntüleri izleyen bilim insanları,  tamamen beyaz gövdeye ve kırmızımsı gözlere sahip olan pandanın albino olduğuna karar verdi. Albinizm, cilt pigmentinin melanininin tamamen veya kısmen eksik olduğu nadir bir genetik durumdur. Bilim insanları, bu albino dev pandanın fiziksel olarak güçlü göründüğünü, durumun hayvanın normal işleyişini etkilemediğini söyledi.

Çinli araştırmacılar, görüntülenen bu albino dev pandanın 1-2 yaş arasında olduğunu düşünüyor. Pandanın cinsiyeti ise, geçtiğimiz yıl Aralık ayında kurulan kızılötesi kameralarla çekilen görüntülerle belirlemenmeye çalışıldı. Ancak bu çalışmalar olumlu sonuç vermedi. Ve kızılötesi kameraların çektiği görüntüden albino dev pandanın cinsiyeti belirlenemedi.

Çin’e özgü dev pandaların doğal popülasyonları oldukça zayıf. Dev pandaların vahşi doğada 2 binden az bireyi bulunuyor. Bu pandalar normalde kahverengi kürke sahipler. Ancak tuzak kameralarla tespit edilen bu albino pandanın bir mutasyon sonucu albino göründüğü düşünülüyor. Albino dev panda daha önce Çin’in Shaanxi eyaletindeki Qingling dağlarında görülmüştü. Bu kameraya yakalanan albino panda ise ilk kez görüldü.

Çin Koruma ve Araştırma Merkezi’nden bilim insanları bu albino panda fotoğrafının dev panda populasyonu hakkında bilgi verdiğini belirtti. Çekinik albinizm geninin Wolong’taki panda popülasyonunda bulunduğunu açıkça gösterdiğini vurguladı. Bilim insanları, bu çekinik albiniğm geninin nesiller arasında aktarımını anlamak için alanın daha fazla izlenmesinin gerektiğini belirtti. Araştırmacılar ayrıca, daha fazla kızılötesi kamera kuracaklarını da ifade etti. Yavru albino pandaları görüntüleme umudu taşıyan bilim insanları, araştırmanın o zaman daha değerli olacağını vurguladı.

Kaynak; 

The Guardian

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Uydu vuran dördüncü ülke Hindistan oldu

Haber

Everest'te buzullar eridikçe dağcıların cesetleri ortaya çıkıyor

Arkeoloji

Çin'de Kambriyen fosilleri bulundu

ArkeolojiHaber

Yumurtasıyla ölen ilk kuş fosili; Avimaia schweitzerae

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
Yazın popüler siması : “Et Yiyen Örümcek” – Et yemiyor ve zehirli değil!