Albert Einstein
/

Albert Einstein

5 dakikalık içerik

Albert Einstein 1879 yılında doğmuş, fizikle ilgililenen en popüler bilim insanlarından biridir. 1921 yılında Nobel Ödülü’nü alan Albert Einstein, görelilik kuramı, kütle enerji eşitliği, fotoelektrik etki, kuantum fiziği gibi alanlarda faaliyet göstermiştir.

Albert Einstein kimdir?

albert einsteinAlbert Einstein Almanya’da doğan Yahudi asıllı bir fizikçidir. 14 Mart 1879’de Alman İmparatorluğunda doğmuş, 18 Nisan 1955’te New Jersey Amerika’da hayata gözlerini yummuştur. E=mc2 denklemini bulmuştur ve modern fiziğin kurulmasında önemli katkıları olmuştur.

Albert Einstein Hayatı

einstein müzikAlmanya’nın Ulm kasabasında dünyaya gelen Einstein’in annesi piyanist babası ise elektrik şirketine sahipti. Albert Einstein, Katolik Hristiyan İlkokulu’na gönderildi. Okulu çok benimseyemese de yüksek notlar aldı. Annesi Pauline Einstein Albert’ın keman dersleri almasını sağladı ve böylece iyi bir amatör kemancı oldu.Albert Einstain’in ailesi 5 yıl boyunca fakir bir üniversite öğrencisine evlerinin kapısını açtılar. Max Talmud olan bu öğrenci bilim, matematik ve felsefe sohbetleri sırasında Einstein’deki farkı anladı. Daha sonra ailesi İtalya’ya taşındı. Kendisi de okulu bırakıp İtalya’ya giden Einstein, İsviçre’nin Federal Politeknik Okulu’na girmek için sınavlara hazırlanmaya başladı. Politeknik’te Einstein kendini geliştirebileceği bir okul ortamı buldu. bunun yanı sıra ileride eşi olacak Mileva Maric ile de yine burada Fizik bölümünde tanışmıştı.

Einstein'ın çocukluğu1900 yılında Einstein fizik diploması ile Politeknikten mezun oldu. Mezuniyeti sonrası doktora çalışmalarına devam edebilmek için Politeknikte ya da diğer üniversitelerde asistanlık pozisyonu aradı. Ancak eğitimi sürecindeki isyankar tavırları profesörleri kızdırmıştı. Bu sebeple hiç bir okuldan kabul alamadı.

Daha sonra patent ofisinde çalışmaya başlayan Einstein düşünsel deneyler yapmaya başlamıştır. 1909 yılındaysa Zürih Üniversitesi’nde kuramsal fizik profesörü olmuştur. Bundan önce 1905 yılında Einstein kütle-enerji eşitliği, özel görelilik, Brown hareketi ve fotoelektrik etki hakkında dört tane makale yayınlamıştır. Kendisi bu yılı yani en verimli yılını “annus mirabillis” yani mucizevi yıl olarak anmıştır. 1921 yılında Einstein fotoelektrik etkisini açıkladığı için Nobel Ödülü’nü kazanmıştır.

Amerika’ya Gidiş

1933 yılında Albert Einstein Amerika ziyaretindeyken, Alman Hükümeti, tüm Yahudileri okullardaki görevlerinden ve resmi kurumlardan men edildiği duyuruldu. Amerika’dan Belçika’ya dönen Albert Einstein tekrar Almanya’ya dönemeyeceğini açıkladı. Bir süre İngiltere’de kaldıktan sonra Amerika’da Princeton Üniversitesi’nde çalışmalarına başladı. 18 Nisan 1955’te iç kanamadan hayatını kaybedene kadar burada kaldı.albert einsteinEinstein özel görelilik, genel görelilik, enerji ve madde eşitliği, Brown hareketi, fotoelektrik etki, kozmoloji ve birleşik alanlar kuramı üzerine çalışmalar yürüttü. Kuantum fizği ve belirsizlik ilkesi üzerine pek çok düşünsel deney tasarladı. Kuantum fiziği ile ilgili görüşlerini Neils Bohr ile tartıştı. 1927’deki Solvay Konferansı’nda karşılıklı sıcak tartışmaları temelde kuramı ve yasaları bulma yani mutlak olanı bulma çabasıydı.