Alan Turing ‘in resmi yeni 50 Sterlinlik banknotlarda

4 dakikalık içerik

Alan Turing ‘in resmi 50 Sterlinlik banknotlarda olacak.

İngiltere Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, 50 Sterlinlik banknotların üstünde Alan Turing’in resmine yer verilecek. Matematikçi, bilgisayar bilimci ve kriptolog Alan Turing, 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin Enigma cihazının şifrelerini çözmede kilit bir rol oynayarak, savaşın seyrine etki eden isimlerden olmuştu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney. Foto; Andrew Yates/Reuters

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, “Bilgisayar bilimi ve yapay zekanın sahibi olmanın yanı sıra bir savaş kahramanı olan Turing’in dünyamıza katkısı çığır açıcı nitelikteydi. Pek çok kişi Turing’in omuzlarında yükselerek var oldu” şeklinde konuştu.

Banknotta Turing’in 1951 yılında çekilmiş olan bu fotoğrafı yer alacak.

Carney, Banka’nın yeni 50 Sterlinlik banknotta yer alacak kişi için önerdiği 989 aday arasından 12 kişilik bir liste oluşturdu. Alan Turing ismine karar verilen listenin diğer adayları, Mary Anning, Paul Dirac, Rosalind Franklin, William Herschel ve Caroline Herschel, Dorothy Hodgkin, Ada Lovelace ve Charles Babbage, Stephen Hawking, James Clerk Maxwell, Srinivasa Ramanujan, Ernest Rutherford, Frederick Sanger’di. 

50 Sterlinlik banknot, 2021 yılında tedavüle girecek.

Yeni banknotlar ile birlikte İngiltere, kağıt paradan plastik paraya geçiyor. Yırtılmayan ve ıslanmayan polimerden üretilmesi planlanan yeni banknotların 2021’de tedavüle girmesi söz konusu. BBC’nin haberine göre, İngiltere’de en az kullanılan banknot olan 50 sterlinden dolaşımda 344 milyon adet bulunuyor. Bunların toplam değeri ise 17,2 milyar sterlin. İngiltere’de yeni 50 sterlinlik banknotların üstünde Turing’in algoritmalarının formülleri, Otomatik Hesaplama Motoru Pilot Makinası’nın tasarımı, Enigma şifrelerinin kırılmasını sağlayan British Bombe’nin eskizleri ve ikili kod ile yazılmış doğum günü yer alacak. 

Banknottaki ayrıntı; Alan Turing ‘in doğum tarihi

1010111111110010110011000, ondalık sayılarda 23061912’dir. Alan Turing, 23 Haziran 1912’de (23.06.1912) doğdu.

1912 yılında Londra’da dünyaya gelen Alan Turing, 1936 yılında “Hesaplanabilir Sayılar Üzerine” isimli eserini tamamladı. Ünlü matematikçi, ilk bilgisayarların geliştirilmesinde de önemli bir role sahip. Turing, İngiltere’de bulunan National Physical Laboratory ve Manchester Üniversitesi’nde ilk bilgisayarların geliştirilmesi için çalışarak, büyük çaba harcadı. Turing, ticari olarak satışa sunulan ilk elektronik bilgisayar olan Ferranti Mark 1 için programlama geliştirmeye çalışıyordu. Turing, çalışmaları ile algoritma konseptinin yerleşmesini sağladı ve günümüzdeki bilgisayarların yapı taşını bu algoritmalar oluşturuyor. Yapay zeka alanında da adı geçen Turing’in, bir makinanın zeki olup olmadığını anlamamızı sağlayan “Turing Testi” çalışması bulunuyor. 

Alan Turing, 1952 yılında eşcinsel olduğu gerekçesiyle “yüz kızartıcı suç işlemekten” hüküm giydi ve kimyasal ilaçlarla hadım edildi. Turing, 1954 yılında siyanür zehirlenmesi nedeniyle öldü ve yapılan soruşturmada Turing’in intihar ettiği açıklandı. Ölümünden uzun yıllar sonra 2013 yılında Turing’e Kraliyet Affı verildi.

Kaynaklar;

The Guardian

BBC Türkçe