/

Alacahöyük kazı başkanlığı yapmış olan Aykut Çınaroğlu vefat etti

5 dakikalık içerik

Alacahöyük kazı başkanlığını uzun yıllar yürütmüş olan Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu vefat etti. Arkeofili‘nin haberine göre Çınaroğlu, 4 Kasım Pazartesi günü (dün) akşam 17.30 sularında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı ve kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu’nun yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu’nun hayatı ve çalışmaları

11 Kasım 1941 tarihinde doğan Çınaroğlu, 1964 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Üniversite ikinci yılında o zamanki adı Ankara Arkeoloji Müzesi olan, bugünkü Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde açılan memuriyet sınavını kazanarak çalışmaya başladı. 1964 yılında üniversiteden mezun olduktan kısa bir süre sonra müzeden ayrılarak asistan ünvanıyla üniversitede görevine başlamış oldu.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, gerek üniversite öğrenciliği yıllarında gerek müzede çalıştığı yıllarda Anadolu’da yürütülen çok sayıda arkeolojik kazıya katıldı; Kültepe (Kayseri), Acem Höyük (Niğde), Patnos (Ağrı), Gordion (Ankara), Yalıncak (Ankara) ve Altıntepe (Erzincan ) bunlardan birkaçı.

Aykut Çınaroğlu, “Orta Anadolu’da MÖ 3. Binin İkinci Yarısına Ait Madeni Eserler” başlıklı tez ile doktor, “Gri ve Siyah Frig Seramiği” başlıklı çalışması ile doçent oldu. Ardından 1989 yılında profesör oldu.

Akademik görevlerinde Çınaroğlu, Kültepe (Kayseri), Kululu (Kayseri), Acem Höyük (Niğde), Tepebağları (Niğde), Gordion (Ankara) ve Samsat (Adıyaman) kazılarında heyet üyeliği yaptı. 1980-1984 yılları arasında Niğde’nin Bor ilçesi Kemerhisar Nahiyesi’ne bağlı Keşlik Yaylası’nda (Melendiz Dağları üzeri), MÖ 1. bin yıla ait, açık araziye yapılı, heykeltraşlık türünde çok sayıda eser buldu ve buluntuları yayınladı.

1986-1988 yılları arasında Niğde’nin Bor İlçesi Kemerhisar Nahiyesi’nin altında yatan antik Tyana ya da Hitit Çağlarının Tuvanuva adlı şehrinin arkeolojik kazısının başkanlığını yürüttü.

1983-1984 öğretim yılında iki yarıyıl süre ile Konya Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde ders verdi. Niğde, Bor-Altınhisar Keşlik Yaylası’nda yaptığı keşifler ve ortaya çıkarttığı eserler nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki The Metropolitan Museum of Art (New York) kendisini 1 yıl ABD’de misafir ederek burs verdi. Bu süre içerisinde hem keşiflerini yayına hazırladı, hem de New York, New Jarsey, Bryn Newr ve Philadelphia’da Anadolu Arkeolojisi ile ilgili çeşitli konferanslar verdi. Metropolitan Museum of Art Müzesi’nde muhafaza edilen Anadolu kökenli bazı eserler üzerinde de (Karum Hazinesi vb.) çalıştı.

Aykut Çınaroğlu, 1994 senesinde başlayan Kastamonu’nun Devrekani ilçesine bağlı Kınık Köyü’ndeki arkeolojik kazının bilimsel başkanlığını yaptı. Bu kazıda, çok sayıda, Hitit Çağına ait çeşitli türde madeni eserler ve maden atölyesi açığa çıkartıldı. 1997 yılında başladığı Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Alaca Höyük Beldesi’nde bulunan Alaca Höyük ören yerindeki arkeolojik kazıların başkanlığını da yürüttü.

Kaynaklar;

Arkeofili 

Biyografi.net