GüzellikHaber

Akne tedavisi için yeni umut !

Hemen herkes hayatında en az bir kere akne problemi yaşamıştır. Ancak bazı insanlarda akne problemi çok farklı boyutlara ulaşabiliyor. Uzun süre ağır ilaçlar kullanmak zorunda kalan bu kişilerde akneye yatkınlık olduğu biliniyor. Ancak neden böyle bir yatkınlık olduğu bilinmiyordu.

Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Thomas Henry Burgess, 1849

University of California’dan Richard Gallo ve ekibinin çalışmasıyla akneye yatkınlığın sebeplerine dair yeni bulgular ortaya çıktı. Bu çalışma sonucunda artık akne problemi için yeni ilaçların iki-beş yıl içinde piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Günümüzde doktorlar akne için antibiyotikler, hormon düzenleyici ilaçlar, Roaccutane olarak bilinen izoretinoin içerikli ilaçlar vermekteydi. Bu ilaçların pek çoğu hem ağır yan etkilere sahip hem de aslında uzun süreli çözümler sunmamaktaydı.

Gallo, aslında zararsız olarak ciltte yaşayan bakterilerin havasız ve yağlı koşullarda, mesela saç folikülünde, kaldıkları zaman enfeksiyon yaptıklarını belirtiyor. Ancak herkesin foliküllerinin aynı olmadığını ve bu sebeple kimi insanların enfeksiyona daha uygun koşullara sahip olduklarının altını çiziyor.

b2200815-acne_bacteria1

Propionibacterium acnes, Kari Lounatmaa/Science Photo Library

Gallo ve ekibi araştırmalarında pek çok kişide bulunan ama sadece bazı insanlarda akne problemi yaratan Propionibacterium acnes adlı mikroorganizmaya odaklanmışlar. P. acnes’ın, saç ve deri hücreleri arasında havasız kaldığı zaman sebum olarak bilinen yağı enfeksiyon başlatan yağ asitlerine çevirmeye başladığını tespit etmişler. Normalde bu inflamasyon histon deasetilaz ile deaktif ediliyor. Ancak, bakteri tarafından üretilen yağ asitleri bu deaktivasyonu tersine çevirebiliyor ve enfeksiyon devam ediyor.

Özellikle gençlik döneminde yağ salgısının artması aslında sivilce ve aknenin artmasının ana sebebi. Bunun yanı sıra, yüzünüzü düzenli temizlemek ya da yıkamakta bu sorunun çözümü olmuyor. Çünkü P. acnes biyofilm yapıları içinde korunarak deride yaşamaya devam ediyor. Antibiyotik tedavisinin neden işe yaramadığı ve işleri daha da kötüleştirdiğinin sebebi ise aslında P. acnes‘in, havasız bir şekilde kalmadığı sürece cilt için faydalı bir bakteri olmasından kaynaklanıyor.

Gallo konu üzerine çalışmalarının devam ettiğini ve 2-5 yıl içinde yeni akne tedavisi yöntemlerini sunacaklarını belirtiyor.


Science Immunology

http://www.bilimma.com/sivilcesi-olanlara-guzel-haber/

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Sosyal medya kullanım süresi çocukların zihinsel sağlığını etkilemiyor

Haber

CRISPR bebekler için kötü haber - Ölüm riski oranı yüzde 21 daha fazla

BilimBilim Raporu

Haziran 2019 - Bilim Raporu

BilimBilim RaporuHaber

Mayıs 2019 - Bilim Raporu

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir