Alanya caretta caretta yuvaları su altında kaldı

Akaryakıt şirketinin çalışması Caretta carettaların ölümüne sebep oldu

4 dakikalık içerik

Caretta carettaların yuvaları su altında kaldı, çok sayıda Caretta caretta öldü.

Demirören Haber Ajansı’ndan Engin Anak’ın haberine göre, Alanya ilçesinde bir akaryakıt şirketinin boru hattı için dere yatağına müdahale etmesi sonucu suyun akış yönü değişti ve yuvaları suyun altında kalan onlarca Caretta caretta yavrusu öldü. Yavruların yanısıra çok sayıda Caretta caretta yumurtası da öldü.

Alanya sahili, nesli tükenme tehlikesi taşıyan Caretta carettaların yuvalama bölgelerinden. İddialara göre, bir akaryakıt şirketi Yeşilöz Mahallesi’nde bulunan derenin denize döküldüğü noktada çalışma yaptı. Boru hattı için yapılan çalışmada suyun akış yönü değişti. Caretta caretta yuvalarının su altında kalmasıyla, henüz yumurtadan çıkmamış ve yeni çıkmış olan çok sayıda Caretta caretta öldü.

13 yıldır gönüllü olarak Caretta caretta yuvalarını koruyan Güldane Şahin, DHA muhabirine demeç verdi. Şahin, “Bozulmuş olan yuvalarımızdan birini daha açtık. İçerisinde görüldüğü gibi çok sayıda ölü yavru ve bozulmuş yumurtalar var. Burası Yeşilöz Deresi’nin aktığı yer ama biliyorsunuz ki buradaki akaryakıt şirketinin deniz içinde dolum tesisi var. Bu dolum tesisinden 8 kilometrelik dereden geçen borularla depolama sistemine yakıt aktarıyorlar. Derenin ve denizin birleştiği yerde dalgalar oluştuğu için borular defalarca kırıldı. Bunun üzerine boruları sabitlemek için beton büzler koydular. Büzler ise derenin akışını değiştirdi. Derenin akışı değişince Caretta carettaların yuvalarına zarar verdi. Ben çevre gönüllüsüyüm. Bu yuvalardan 9 tanesi yumurtalıydı. Bu 9 yumurtalı yuvamız, maalesef bir hafta boyunca dalgalardan dolayı suya maruz kaldı. Hiçbir yuvayı kurtaramadık çünkü 7 gün boyunca dalgalar devam etti.” şeklinde konuştu.

Üst üste gelen Caretta caretta haberleri

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Dr. Ali Fuat Canbolat ile kısa bir telefon görüşmesi yaptık. Canbolat, bu tür haberlerin bu yıl üst üste geldiğini söyleyerek, “Önceden de bu tür olaylar oluyordu ama yeterince gündeme gelmiyordu diye düşünüyorum. Şimdi ise bu olaylar gündemde yer bulabiliyor ve tepki çekiyor. Bu yönden pozitif bakıyorum ama olaylara değil, gündeme gelebilmesine, tepki verilmesine. Bu yıl Caretta carettalar ile ilgili üst üste kötü olaylar yaşandı; Belek’te yuvalama alanı tarla gibi sürüldü ve yüzlerce yuva kayboldu, yuvalama alanlarına çay bahçeleri yapıldı, Mersin’de yuvalama alanında festival yapılacaktı ama neyse ki tepkiler üzerine ertelendi. Şimdi de bu olayla Caretta carettalar gündeme geliyor. Dediğim gibi bu tür olaylar üzücü ama eskiye kıyasla pozitif olan tek şey artık gündeme gelebiliyor ve tepki veriliyor.” dedi.

Yeşilöz Mahalle Muhtarı Muzaffer Karadağ telefon görüşmemizde, şu anda herhangi bir incelemenin, çalışmanın yapılmadığını ifade etti.

Kaynaklar;

DHA