Afrika’dan Avrupa’ya çöl yolculuğunun belgeseli – Tenere

5 dakikalık içerik

Tenere belgeselinin fragmanı yayımlandı. Belgesel yapımcısı Hasan Söylemez, Afrika’nın Tenere çöl bölgesinin çetin doğa şartları ile savaşarak Libya ve Avrupa’ya ulaşmaya çalışan insanların yolculuk öyküsünü bir belgesel ile aktarıyor. Hasan Söylemez, Afrika’nın 54 ülkesini bisikletle dolaşması ve yollarda karşılaştığı bölge insanlarına hayallerini sorduğu Afrika’nın “Hayal Arşivi” belgeselleri ile tanınmıştı. Kendi hayali olan Afrika’yı bisikletle gezmeyi gerçekleştirirken Söylemez, insanların hayallerini de bizlerle buluşturuyor. Hasan Söylemez Afrika yolculuğunu ve topladığı hayalleri “Journey to Dreams” isimli belgesel serisiyle YouTube hesabında paylaşıyor.

Hasan Söylemez, belgeselin galasının 2 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’da İstanbul Zorlu PSM Turkcell Salonu’nda yapılacağını duyurdu. Gala, şimdilik ülkemizdeki tek gösterim olacağı için herkesin katılımına açık olacak. Biletler tükenmeden Biletix‘ten yerinizi almanız gerekiyor. 

Metin yok, oyuncu yok, anlatıcı yok. Her şey gerçek.

Film ekibi, Tenere belgeselinin hikayesini anlattı: “Tenere, Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkarak Libya ve Avrupa’ya ulaşmak için çölü geçmeye çalışan Afrikalı insanların gerçek hikayesini anlatıyor. Filmde Agadezli Beşir ve yol arkadaşlarının Nuh’un gemisini andıran bir kamyonda günlerce süren zor yolculuğuna tanıklık ediyoruz. Onların yolculuk öncesi hazırlıklarını, aileleriyle ilişkilerini, çetin doğa şartlarıyla, susuzlukla ve karşılaştıkları sorunlarla nasıl mücadele ettiklerini ve yaşadıkları duygusal değişimlerini görüyoruz.”

Afrika’da bir çöl bölgesine verilen isim olan Tenere’yi ekip, “Tenere, bu yolculuğun yapıldığı Sahra Çölü’nde bir bölgenin adı. Yaklaşık 400 bin km2’lik bir alandan oluşuyor. Tuareg dilinde “Çöllerin Çölü” anlamına geliyor. Bölge öylesine ıssız ve hiçlik dolu ki, birbirine en yakın ağaçların arasındaki mesafe en az 400 km. İki su kuyusu arasındaki mesafe ise 200 km. Burası akıllardaki çöl algısını yerle bir edecek bir bölge. Tıpkı bir okyanusu andırıyor. Okyanusun kum hali…” şeklinde anlatıyor.

Belgesel, Agadez’den araçlarla Libya’ya ulaşmaya çalışan insanların hayatını konu ediniyor. Son olarak, belgeselin açıklamasında çölü aşmaya çalışan insanların yaşadığı zorluklara ve belgeselin yöntemine değinildi: “Bir kamyonun Agadez’den Libya’ya ulaşması on – on beş günü buluyor. Çölü geçmeye çalışan gerek yerli halkın gerek göçmenlerin bir kısmı ya çölde kayboluyor ya da arabaları bozulduğu için hiçbir yere gidemeyip susuzluktan ölüyorlar. Son üç yılda bölgede 20 binin üzerinde kişi ölmek üzereyken kurtarıldı. Ölü sayısı ise bilinmiyor. Tenere’deki tek tehlike, susuzluktan ölmek ve kaybolmak değil, bir de yolda haydutlar var. Onlar da yakaladıkları arabalara el koyup yolcuları soyuyorlar, kimi zaman da öldürüyorlar… Yaşanan bütün bu olayları, Tenere filminde dışarıdan değil, aynı yolculuğu yaparken içeriden izliyoruz, hatta yaşıyoruz. Filmde yazılmış bir metin yok, oyuncu yok, anlatıcı yok. Her şey gerçek.”

Hasan Söylemez, Twitter hesabından bir paylaşım yaparak Tenere belgeseli hakkında bilgi verdi. Tweetinde Söylemez, “Dünyanın en ölümcül çölünde Nuh’un gemisini andıran bir kamyonla günlerce süren bir yolculuk! İşte TENERE belgesel filminin fragmanı. Filmde yazılmış bir metin yok, oyuncu yok, anlatıcı yok. Her şey gerçek.” ifadelerini kullandı.