Açlık ve karar alma ilişkisi

Açlık alışveriş dışında da kararlarımızı etkiliyor

5 dakikalık içerik

Açlık , karar almada olumsuz etki oluşturabiliyor. Açlığın, yemek alışverişlerini olumsuz şekilde etkilediğini birçoğumuz biliyoruz ancak araştırmacılar, açlığın yemek alışverişi dışında da birçok kararı etkilediğini ifade ediyor.

İskoçya, Dundee Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, insanların boş mideyle gelecekle ilgili önemli kararlar almaktan kaçınmak isteyebileceğini öne sürüyor. Üniversitenin Psikoloji bölümünden Dr. Benjamin Vincent tarafından yürütülen çalışma, açlığın insanların karar vermelerini önemli ölçüde değiştirdiğini, onları sabırsız hale getirdiğini ve daha sonraki bir tarihte vaat edilen daha büyük bir ödüle daha erken ulaşan küçük bir ödüle razı olma olasılığının daha fazla olduğunu buldu. Araştırma, Psychonomic Bulletin & Review dergisinin son sayısında yayımlandı.

Dr. Benjamin Vincent, araştırmayı aynı zamanda eski öğrencisi olan ortak yazar Jordan Skrynka ile yaptı. İkili, 50 katılımcıyı farklı koşullarda toplamda iki kez test etti. Katılımcılar, bir defasında tok iken test edildi, başka bir gün ise hiç yemek yemeden test edildiler. Vincent tarafından tasarlanan deneyde katılımcılara, tok olduklarında ve bir öğünü atladıklarında, yiyecek, para ve diğer ödüller ile ilgili sorular soruldu. Aç insanların daha önce gelen daha küçük gıda teşviklerine razı olma ihtimalleri şaşırtıcı değildi ancak araştırmacılar, aç olmanın aslında yemekle tamamen alakasız olan ödüllerin tercihlerini de değiştirdiğini buldu. Araştırmacılar bu sabırsızlığın, finansal ve kişilerarası kararlar gibi kararları da etkileyebileceğini öngörüyor.

Dr. Vincent, açlığın, tercihlerimizi öngörülemeyen şekilde etkileyebileceğini söylüyor. Dr. Vincent, yoksulluk nedeniyle açlık yaşayan insanların, durumlarını zorlayan kararlar alma tehlikesine vurgu yaptı. Dr. Vincent, “Bu, pazarlamacılar tarafından potansiyel olarak yararlanılabilecek bir insan davranışı. Bu yüzden insanların açken tercihlerinin değişebileceğini bilmeleri lazım. İnsanların, aç olduklarında önemli kararlar almaya gitmemelerinin farkında olması gerekiyor.” dedi.

Dr. Vincent, açıklamalarının devamında, “İnsanlar genellikle aç olduklarında yiyecek alışverişine çıkmamaları gerektiğini biliyor. Çünkü, sağlıksız veya düşkünce seçimler yapma olasılıklarının daha fazla olduğunun farkındalar. Araştırmamız, bunun diğer kararlar üzerinde de etkili olabileceğini öne sürüyor.” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar, insanlara şimdi bir ödül teklif ederseniz veya gelecekte bu ödülü iki katına çıkaracağınızı söylerseniz, normal olarak ödülü ikiye katlamak için 35 gün beklemeye istekli olduklarını ancak aç olduklarında bunun sadece 3 güne düştüğünü belirtti.

Çalışma, 15 dakika beklemeyi kabul ettikleri takdirde çocuklara hemen bir ya da iki marshmallow vaat edilen bir deney üzerine kurulu. Bu ilk teklifi kabul eden çocuklar, memnuniyetini geciktirebilecek ve daha büyük bir ödül bekleyecek olanlardan daha tepisel (fevri) olarak sınıflandırıldı.

Kaynak;

Dundee Üniversitesi