elektronik sigara

ABD’de elektronik sigara can almaya devam ediyor

4 dakikalık içerik

Elektronik sigara Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 26 kişinin ölümüne sebep oldu.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), elektronik sigara ve akciğer vakalarına ilişkin rapor yayımladı. Rapora göre 8 Ekim 2019 itibariyle, elektronik sigara kullanımıyla ilgili 1.299 akciğer hasarı vakası bildirildi. Bunlar ABD’nin 49 eyaletinden, Columbia Bölgesi’nden CDC’ye bildirilen vakalar. Şu ana kadar 21 eyaletten 26 ölüm CDC tarafından doğrulandı. Ölen 26 kişinin, elektronik sigara ve ürünleri kullandığı tespit edildi. Kayıtlara geçen hastaların çoğunun ise, tetrahidrokannabinol (THC / Hint kenevirinde bulunan, esrarın etken maddesi) içeren ürünleri kullandığı anlaşıldı.

Bulgular, THC içeren ürünleri insanların sokak satıcılarından veya diğer resmi olmayan kaynaklardan (örneğin arkadaşlar, aile üyeleri, yasadışı satıcılar) elde ettiğini gösteriyor. THC içeren ürünler, vakaların çoğuyla ilişkili ve akciğer hasarlarında önemli bir rol oynuyor. CDC, yayımladığı raporda, THC içeren ürünlerin kullanılmamasını önerdi.

Akciğer hasarı vakası olan bazı hastalar, nikotin içeren ürünleri de kullandığını bildirdi. Ayrıca akciğer hasarı olan birçok hasta THC ve nikotin içeren ürünleri birlikte kullandığını aktardı. Bu nedenle, nikotin içeren ürünlerin de bu vakalarda rol oynama olasılığı göz ardı edilemez. Henüz vakaların sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte araştırmalar sürüyor.

CDC, ek olarak sigarayı bırakmaya çalışanların sigaraya tekrar başlamamasını ve raporda belirtilen semptomları* yaşayanların sağlık kontrolünden geçmelerini tavsiye etti.

Araştırmalardan bağımsız olarak CDC, birkaç uyarıda daha bulunuyor;

  • Elektronik sigara ürünleri asla gençler, genç yetişkinler veya hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.
  • Şu anda tütün ürünleri kullanmayan yetişkinler, elektronik sigara ürünlerini kullanmaya başlamamalıdır.
  • THC kullanımı, özellikle uzun süreli ağır kullanımda, çok çeşitli sağlık etkileri ile ilişkilendirilmiştir.
  • Potansiyel olarak zararlı etkilerden kaçınmanın en iyi yolu, elektronik sigara ürünleri de dahil olmak üzere THC’yi kullanmamaktır.
  • Güvenli bir tütün ürünü yoktur ve elektronik sigaralar dahil olmak üzere herhangi bir tütün ürününün kullanılması risk taşır.

*Bu vakalarda hastaların belirttiği semptomlar; öksürük, nefes darlığı veya göğüs ağrısı, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı veya ishal, yorgunluk, ateş veya kilo kaybı. Bazı hastalar semptomlarının birkaç gün içinde geliştiğini, bazıları ise semptomlarının birkaç hafta içinde geliştiğini bildirdi.

Kaynak;

CDC