Apollo 11 kutlamalarında Armstrong’un uzay giysisi sergilendi

3 dakikalık içerik

Apollo 11 50 yaşında! NASA’nın Soğuk Savaş yıllarında başlattığı Apollo görevleri arasında, insanlığın Ay’daki ilk adımları atmasına vesile olan Apollo 11 görevinin bu yıl 50. yıldönümü. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Apollo 11’in 50. yılına özel kutlamalar yapıyor.

ABD’nin başkenti Washington’daki National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi), Ay’a ayak basan ilk astronot Neil Armstrong’un uzay giysisini sergilemeye başladı. Törene ABD Başkanı Mike Pence de katıldı. Törende, Apollo 11 göreviyle Ay’a gönderilen Michael Collins bir konuşma yaptı. Armstrong ve Buzz Aldrin’le tarihi görevin mürettebatında yer alan Collins, fırlatılış anında yaşananları anlattı.

Apollo 11 uzay aracı 16 Temmuz 1969’da yerel saatle 09.32’de Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi‘nin 39 numaralı üssünden fırlatıldı. Uzay aracı Komuta modülü Columbia ve Ay modülü Eagle‘dan oluşuyordu. Uzay aracının 386 bin kilometrelik yolculuğu toplamda 4 gün (76 saat) sürdü. 20 Temmuz 1969 günü Ay’a ayak basan ilk insan Eagle modülünde bulunan Neil Armstrong oldu. Ardından Buzz Aldrin de Ay’da yürüyen ikinci insan olarak tarihe geçti. Michael Collins ise Komuta modülünde bulunarak, Ay’ın yörüngesinde turladı.

Amerika merkezli ABC, CBS ve NBC kanalları o dönem Apollo 11’in Ay görevini naklen yayımlamak için 10 milyon dolardan fazla para harcadı.

Apollo 11 ‘e dair tüm ayrıntılar “Apollo 11 – Ay’da yürüyüşün 50. yılı” haber serimizde

Smithsonian Enstitüsü’nün medya organı, Apollo 11’e ilişkin paylaşımlar yaptı. Smitsonian: “1969’da Neil Armstrong, Michael Collins ve Buzz Aldrin uzaya fırlatıldı. Şimdi, Neil Armstrong’un uzay giysisi, 13 yıldan beri ilk kez National Air and Space Museum’da sergilendi.”

Smithsonian ayrıca, uzay giysisinin 3D görüntüsünü de yayınlayarak dünyanın her yerinden merak edenlerin Armstrong’un uzay giysisini görmelerine imkan sağlıyor;

Başkan Yardımcısı Mike Pence, Armstrong’un uzay giysisini Twitter’dan bir fotoğrafla paylaşarak, giysinin onarıldığını aktardı.

Kaynaklar;

BBC Türkçe