89 yaşındaki babaanne ulusal parkları geziyor

89 yaşındaki kadın ABD’deki bütün ulusal parkları geziyor

4 dakikalık içerik

ABD’deki ulusal parkları gezen 89 yaşındaki kadın Internette viral oldu. Brad Ryan ve 89 yaşındaki babaannesi Joy, 2015 yılından beri ulusal parkları geziyor.

BBC’nin haberine göre, babaanne Joy, geçtiğimiz yıllarda torununa hayatında hiç okyanus ve dağ görmediğini söyledi. Bu sözlerinin ardından torunu Brad, babaannesiyle ulusal parkları gezmeye başladı.

Instagram hesaplarında seyahatlerine ilişkin birçok fotoğraf ve video bulunuyor;

Büyükanne Joy, ABD’nin Ohio eyaletinde küçük bir evde yaşayarak, 80’lerine kadar küçük bir markette asgari ücretle çalıştı. Sıradan bir hayat yaşamış olan Joy’un 3 oğlundan 2’si küçük yaşlarda öldü. Brad’in Kuzey Amerika’daki Apalaş Dağları’na yaptığı yolculukla ilgili bir sohbet sırasında, Joy torununa dünyayı daha fazla gezmemekten pişmanlık duyduğunu söyledi. 2015 yılında veterinerlik okulundan bir arkadaşı intihar eden Brad ise, bir süre psikolojik olarak kendini iyi hissetmedi.

Brad, arkadaşının intihar etmesine ilişkin, BBC’ye verdiği demeçte, “Beni gerçekten çok etkiledi ve kendimi ruhsal olarak kötü hissettirdi. Karanlık bir yerde ve çaresiz olduğumu hissettim” dedi.

Bir süre sonra Brad, Büyük Smoky Dağları Ulusal Parkı‘na gitmeye karar verdi. Daha önce büyükannesinin kendisine dünyayı gezmemiş olmaktan pişmanlık duyduğunu hatırlayan Brad, bu seyahatinde büyükannesi Joy’un da kendisine katılmasını istedi. Smoky Ulusal Parkı’na yapılan seyahat ile büyükanne ve torunun macera tutkusu başladı…

Brad, büyükannesinin geziler sırasındaki görüntülerini sıkça sosyal medya hesabından yayımlıyor. Büyükannesi hakkında konuşan Brad, “Bazen söylediği bir şey değil de gözlerindeki bakış… Hiç bitmeyen merak ve şaşkınlık. Bana çok fazla ilham verdi. Küçük şeyleri, örneğin yerdeki mantarın rengini farkedişi yavaşlamama yardımcı oldu. Hedeflere odaklıydım, dağa tırmanmak gibi, ama bazen destansı manzaralardan ziyade o anın keyfini de çıkarmak gerek.” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

İkili, Go Fund Me sayfası üzerinden ABD’deki 21 ulusal parkı gezmeye yetecek kadar bağış topladı. Smoky Dağları Ulusal Parkı ile başlayan ve ciddi miktarda bağış toplayarak, maceralarına devam etme şansı bulan ikili 29 ulusal parkı gezdi.

Joy ve Brad, Montana’daki Glacier Ulusal Parkı’nda Amerikan geyiği saldırısına da uğradı, Colorado’daki Great Sand Dunes Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi’nde kumlarda da yuvarlandı. Brad, BBC’ye, hedefinin büyükannesi ile Alaska ve Hawaii de dahil ABD’deki 61 ulusal parkın hepsini gezmek olduğunu söyledi.

Büyükanne Joy, Great Sand Dunes Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi’nde kumlardan yuvarlanıyor.

Kaynak;

BBC Türkçe