600’den Fazla Rus Akademisyenden “Savaşa Dur” Çağrısı

6 dakikalık içerik

Bilim camiası Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı birlik oldu. Avrupa üniversiteleri ve ulusal akademiler Ukrayna’ya destek mesajları yayınladı. Bununla birlikte 600’den fazla Rus bilim insanı savaşa dur çağrısı yaparak, Ukrayna üzerindeki Rusya işgaline karşı imza topladı.

“Ukrayna’ya Karşı Savaş Haksız ve Anlamsız”

Rusya’nın Ukrayna üzerindeki saldırılarına karşın, Rus akademisyenler birlik olarak bir açık mektup yayınladı. trv-science.ru internet sitesinde yayınlanan bu mektup, “Biz Rus bilim adamları ve bilim gazetecileri, ülkemizin silahlı kuvvetlerinin Ukrayna topraklarında başlattığı düşmanlıklara karşı güçlü bir protesto ilan ediyoruz” şeklinde başlıyor. Çok sayıda bilim insanının savaşı protesto ettiği mektubun devamında, Ukrayna üzerindeki Rusya işgali haksız ve anlamsız bulundu. Söz konusu açık mektupta savaşın mantıklı bir gerekçesinin olmadığını belirten akademisyenler, “Avrupa’da yeni bir savaş başlatma sorumluluğu tamamen Rusya’ya aittir. Bu savaşın mantıklı bir gerekçesi yoktur. Ukrayna’nın ülkemizin güvenliği için bir tehdit oluşturmadığı açıktır. Ona karşı savaş haksız ve açıkçası anlamsızdır” dedi.

Rus bilim camiasının savaş karşıtı mektubunda Ukrayna ve Rusya’nın yakın birer ülke olduğu açıklanarak, “Çoğumuzun Ukrayna’da yaşayan akrabaları, dostları ve bilimden meslektaşları var. Babalarımız, dedelerimiz ve büyük dedelerimiz Nazizm’e karşı birlikte savaştılar” ifadeleri yer aldı. Demokratik Ukrayna devletine saygı duyduklarını belirten akademisyenler, “Komşularımızın Avrupalı ​​tercihine anlayışla yaklaşıyoruz. Ülkelerimiz arası ilişkilerdeki tüm sorunların barışçıl bir şekilde çözülebileceğine inanıyoruz” diye açıkladı.

“Bu İşgal Rusya’yı Dünya Çapında İzolasyona Mahkum Etti”

Rus bilim insanları Rusya’nın kendisini uluslararası bağlamda bir “parya ülke” konumuna düşürdüğünü söylüyor. Onlara göre Ukrayna üzerine gerçekleştirdiği bu işgal, Rusya’yı dünya çapında izolasyona mahkûm etti. Açık mektubu imzalayan bilim insanları işlerini normal bir şekilde yapamayacaklarını belirterek, “diğer ülkelerden meslektaşlarımızla tam işbirliği olmadan bilimsel araştırma yapmak düşünülemez. Rusya’nın dünyadan izolasyonu, olumlu beklentilerin aksine, ülkemizin daha fazla kültürel ve teknolojik bozulması anlamına geliyor. Ukrayna ile savaş, hiçbir yere varmayacak bir adımdır” diye ekliyor.

Rus Bilim Camiası Rus Yönetimiyle Aynı Değil

Rusya işgaline karşı duran ve açık mektubun düzenlenmesine katkı sağlayan biyoinformatikçi Mikhail Gelfand, konuyla ilgili Science dergisine bir röportaj verdi. Bu röportajda, imzalanan açık mektupla 3 önemli konuyu amaçladığını söyleyen Gelfand, “Birincisi, Rus bilim camiasının Rus yönetimiyle aynı olmadığını göstermek. İkincisi, Ukraynalı meslektaşlarımıza hükümetimizin yaptıklarına itiraz ettiğimizi ve onu durdurmak için elimizden geleni yaptığımızı göstermek. Üçüncüsü, Rusya’yı cezalandırmaya yönelik herhangi bir eylemin, Rusya’nın yaptıklarına karşı çıkan insanları cezalandırmayacağını umut ederek, uluslararası topluma da aynı şeyi göstermek” dedi.

Ukraynalı bilim insanları ile ilişkisi sorulunca ise Gelfand şunları söylüyor, “Kırım’ın ilhakından sonra, halka açık konferanslar için birkaç kez Ukrayna’ya gittim. O zaman Rus ve Ukraynalı bilim insanları arasında bir bağ geliştirmenin benim görevim olduğunu hissettim. Şimdi, korkarım ki bu artık mümkün değil”.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale kalkıştığı günümüzde, uluslararası bilim camiası gibi çok sayıda Rus bilim insanının da aynı fikirde olduğu görülüyor. Bu savaş herhangi bir getirisi olmadığı gibi büyük yıkımlara neden oluyor ve hem Ukrayna’yı hem de Rusya’yı kötü etkiliyor.