Belek'te caretta caretta yuvalama alanı sürüldü 50 yuva yok oldu
/

Caretta caretta yuvalama alanı sürüldü; 50 yuva yok oldu

7 dakikalık içerik

Caretta caretta yuvalama alanlarının Akdeniz’deki en büyüğü olan Belek’te, iş makineleriyle alan tarla gibi sürüldü ve 50 yuva yok edildi. Belek Turizm Merkezi’nin Boğazkent kısmındaki yaklaşık bin metrelik sahil iş makineleri ve traktörler ile sürülerek düzleştirildi. İşlem sonrasında kum tepeleri yok edilen alandaki 50 yuva kayboldu. Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat tepkiliydi. Canbolat, sürülme işleminin Serik Belediyesi tarafından yapıldığını iddia ederken, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, kendisinin bu yönde talimatı olmadığını ve kimin yaptığının belirlenmesi için talimat verdiğini söyledi.

Caretta caretta yuvalama alanı, Antalya’nın Belek sahillerini de içine alan Kundu, Kadriye, Boğazkent ve Denizkent’ten oluşan yaklaşık 30 kilometrelik sahil bandını kapsıyor. EKAD ekibi, 1999’dan beri 20 yıldır caretta carettaların adeta koruyucusu görevini üstleniyor. Ekip, her yıl mayıs ile ekim ayları arasındaki çalışmalarıyla yuva sayısı 2 bin 500’ü aşan 30 kilometrelik sahil bandında, deniz kaplumbağalarının yumurta bırakma ve yavruların yumurtadan çıkıp denize yolculuklarına eşlik ediyor.

EKAD Başkanı Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Dr. Ali Fuat Canbolat, yuvalama alanının sürülmesini ve 50 yuvanın yok edilmesini eleştirirken, halen devam eden yumurta bırakma döneminde yuva sayısının 500’ü aştığını belirtti. Dr. Canbolat geçtiğimiz yıllarda da benzer sorunların olduğunu ve Serik Belediyesi dahil ilgili kurum ve kuruluşları uyardıklarını ancak hiçbir şeyin değişmediğini söyledi. Canbolat sözlerini sürdürdü: “Niçin yapılır onu anlamış değilim. Burası tarla değil. Niye düzeltirsiniz? ’Kumsal pis, temizlemek istiyoruz’ demekse bunun zamanı var. Bir genelge var, kaplumbağaların yaşam alanlarının korunması genelgesi. Genelgede, ’Bu alanlarda kumsal temizleme çalışmaları kaplumbağaların yuvalama sezonundan önce yapılmalıdır’ diyor. Yani 15 Mayıs’tan önce yapılabilir, şu anda 15 Haziran’dayız. Kaplumbağalar buraya yuva yapıyor.”

“Burası Caretta carettaların yuvalama alanı, karpuz tarlası değil!”

Sahildeki düzleştirme işleminin Serik Belediyesi tarafından yapıldığını iddia eden Canbolat, “Burası bir kaplumbağa yuvalama alanı, burada karpuz yetiştirilmiyor. Yuvalama sezonu başlamış hayvanlar gelip, buraya yuva yapıyor. Bu alanda toplamda 50’ye yakın yuvamız, işaretlediğimiz yerler bu düzlemeyle kayboldu. Yavrular çıkacak mı, çıkmayacak mı bilmiyoruz. Yapılan tahribatın boyutunun ne olduğunu, 35- 40 gün sonra göreceğiz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

’Özel Çevre Koruma Bölgesi’ olan alanda yapılacak her türlü faaliyet için bakanlık izni gerektiğini belirten Dr. Canbolat, geçtiğimiz yıl kumsalda inşa edilen belediyeye ait 2 futbol sahasının da illegal olduğunu öne sürdü. Canbolat, “Burası bir kamu malı ve sözleşmede buraya futbol sahası yapılacak olmadığını ilgili bakanlıktan da öğrendim. İllegal bir tesis. Geçen yıl ilgili bakanlıklara, Çevre ve Şehircilik ile Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüklerine de durumu ilettik ama değişen hiçbir şey yok. Hala bu tesisler duruyor. Bu faaliyet yasal değil. Kaplumbağanın yuva yaptığı alanın üzerine getirip futbol sahası yapılıyor. Futbol sahasının yapılacağı başka bir yer yok mu?” dedi.

Habitatın yok edildiğini ifade eden Dr. Ali Fuat Canbolat, sahildeki tek kum tepesindeki kumların alınarak götürüldüğünü, tepenin önemli bölümünün yok edildiğini söyledi. Kumsalın sürülmesinin ve futbol sahalarının izinli olmadığına vurgu yapan Canbolat, “Bu kadar hassas ve önemli bir alanda bu tür faaliyetlerin yapılmaması gerekiyor. Kaplumbağa yuvalama alanlarından kum alınması zaten yasak. Bunların hepsi yasak şeyler ve bunların hepsi o kadar rahat yapılıyor ki biz şahsen kendi adımıza üzülüyoruz.” şeklinde konuştu.

Caretta carettaları korumak herkesin sorumluluğu

Alanı karpuz tarlasına benzeten Dr. Ali Fuat Canbolat son olarak, “Kaplumbağaları korumak sadece devletin ya da gönüllü arkadaşların sorumluluğunda değil, burada yaşayan insanların buna sahip çıkması lazım. Burada yaşayan insanları temsil eden belediyelerin de sahip çıkması lazım. Mevsim olarak çok yanlış. Herkesin buna hassasiyet ve özen göstermesi gerekiyor.” dedi.

Kaynak; Hürriyet