Haber

43 milyon yaşında dört ayaklı balina keşfedildi

dört ayaklı balina

Balinaların evrimi hakkında ipuçları verecek bir fosil keşfedildi. Pasifik Okyanusu’nun Peru kıyılarında, denizin 1 kilometre derinliğinde bulunan yeni fosil bir balinaya ait. Balina’nın ilginç olan yanı ise 4 perde ayağa ve toynaklara sahip olması. Bilim insanları, dört ayaklı balinanın 42.6 milyon yaşında ve 4 metre uzunlukta olduğunu açıkladı.

Dört ayaklı balina, su samuru (kuyruk kısmı ve ayakları benziyor) ve kunduzu andırmakta. Ayrıca yeni keşif hem karada hem de denizde yaşayabilmektedir. Karada yaşayabilmeleri, parmak uçlarındaki küçük toynaklardan ve kalça ile uzuvlarının morfolojisinden anlaşılmakta. Kuyruk omurgasının özellikleri, yüzme sırasında önemli bir katkısı olduğunu gösterir.

4 ayaklı balina

Bu şekilde Peregocetus’un kemikleri, dişleri, kürek kemiği, omurlar, sternum elementleri, leğen kemiği, ön ve arka bacaklarda dahil olmak üzere kemikleri gösterilmektedir.

Bilim insanları, balinaların evrimleşmesiyle ilgili ışık tutacak olan bu fosilin, günümüze kadar neredeyse hiç hasar görmeden ulaştığını söylüyor. Current Biology’de yayımlanan bu araştırma yazısında, balinaların, vücut yapılarının suya daha adapte olmasıyla Afrika’nın kuzeyinden Güney Amerika ve oradan da Kuzey Amerika’ya göç ettikleri öngörülüyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları Fransız, İtalyan, Hollandalı, Belçikalı ve Perulu paleontologlardan oluşmakta. Ekip, 2011’den beri bölgede araştırmalar yapıyor. Araştırma ekibi balinaya ‘Peregocetus pacificus’ adını verdi. Latince olan bu ismin Türkçe karşılığı ise “Pasifik’e ulaşan seyahatçi balina”.

Belçika Kraliyet Enstitüsü Doğa Bilimleri’nden Olivier Lambert, fosili, “Bu, tartışmaya kapalı bir şekilde Hindistan ve Pakistan dışında bulunan en bütün haldeki ve Pasifik Okyanusunda, büyük ihtimalle de Amerikalarda, bulunan en eski dört ayaklı (quadropedal) balina iskeleti. Ortaya çıkan kemiklerin etrafını kazarken bunun ön ve arka uzuvlara sahip dört ayaklı bir balina iskeleti olduğunu hemen fark ettik.” şeklinde açıkladı.

4 ayaklı balina

Dört ayaklı balinanın, temsili bir yüzerken ve yürürkenki iskelet görünümü.

Kaynak; Current Biology 

Science Daily

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Dinozor sonrası döneme ait memeli fosilleri bulundu

Haber

Balina leşinin tüketilişi canlı yayınlandı

Haber

Şırnak ve Tunceli'de su samuru görüldü

Haber

Yarasa kanatlı dinozor fosili bulundu

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir