4. ulusal kutup bilimleri çalıştayı
/

4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı Başvuruları Devam Ediyor

5 dakikalık içerik

TÜBİTAK, 4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’na başvuru süresini uzattığını duyurdu. 4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı 22 Ekim tarihinde düzenlenecek iken Kutup Bilimleri Şenliği ise 22-23 Ekim tarihlerinde düzenlenecek. Çalıştay ve şenlik, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek. 

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), 4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ve Şenliği’ne katılmak için özet gönderim tarihinin 18 Eylül 2020’ye kadar uzatıldığını açıkladı.

2019 yılında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından Kutup Araştırmaları Enstitüsü (TÜBİTAK MAM KARE) kurulmuştu. Kutup Araştırmaları Enstitüsü, 2018-2022 Ulusal Kutup Bilim Programı’nın uygulanmasından, kutup seferlerinin yürütülmesine kadar birçok çalışmayı üstlenmiştir. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Ulusal Kutup Bilim Programı 2018-2022, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilmek üzere Aralık 2017’de yürürlüğe girmişti.

TÜBİTAK, Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruda, çalıştaya özet sunumu için son tarihin 18 Eylül 2020 olduğunu belirtti;

 

Çalıştayda kutup meraklıları ile araştırmacıları bir araya geliyor!

Ulusal Kutup Bilim Programı 2018-2022 kapsamında her yıl öncelikle Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ardından ise Ulusal Kutup Bilimleri Şenliği düzenleniyor. Çalıştayda, Türkiye’den bilim insanlarının yürüttüğü bilimsel araştırmaların ve kutup seferlerinin sonuçları değerlendiriliyor. Ayrıca çalıştayda öncelikli alanlar konusundaki gelişmeler ele alınıyor. Çalıştayda, bilimsel kutup çalışmaları yapmış araştırmacılar ile Antarktika ve Arktik bölgelere merak duyan araştırmacılar bir araya gelerek, bilgi ve tecrübelerini birbirlerine aktarma fırsatı buluyor. Çalıştayın ardından düzenlenen Ulusal Kutup Bilimleri Şenliği’nde ise çeşitli belgesel gösterimleri, sunumlar, atölyeler bulunuyor.

Birinci ve İkinci Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayları, İstanbul Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde 12-13 Nisan 2017 ve 12-13 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenmişti. Geçtiğimiz yıl üçüncüsü düzenlenen çalıştay, 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesinde idi.

4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ve Şenliği’ne ilişkin tarihler;

Katılımcı Kayıtları: 1 Ağustos – 10 Ekim 2020
Özet Başvuruları: 1 Ağustos – 18 Eylül 2020
Özetlerin Değerlendirilmesi: 18 Eylül – 30 Eylül 2020
Kabul Olan Özetlerin İlanı: 1 Ekim 2020
Özet Kitabının Yayınlanması: 21 Ekim 2020
Çalıştay: 22 Ekim 2020
Şenlik: 22 – 23 Ekim 2020

4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’na nasıl katılabilirim?

4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’na ilişkin ek notlar paylaşıldı. Bilim insanlarının dikkat etmesi gereken konulardan biri, paylaşılan bağlantı üzerinden bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması şeklinde. Araştırmacıların, formu doldururken yaptıkları eksiklerden, hatalardan Kutup Araştırmaları Enstitüsü sorumlu olmayacak.

Bir diğer önemli konu ise, çalıştayda sunulacak olan özetlerin tam metinleri, yazarların onayıyla ikinci değerlendirme sonrasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen ve Mühendislik Bilimleri Dergisi’nde yayımlanmak üzere değerlendirmeye alınacak.

4. Ulusal Kutup Bilimleri Şenliğine okul grubu ile katılmak isteyen öğretmenlerin enstitüye e-posta ([email protected]) göndermesi gerekmekte. Son olarak enstitü, stant açmak isteyen öğrencilerin ne yapması gerektiğine değindi. Buna göre, bilimsel kutup çalışmalarını tanıtmak isteyen öğrencilerin, [email protected] adresine e-posta göndererek iletişim kurması gerekiyor.

4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’na katılmak için başvuru formu; https://anket.tubitak.gov.tr/index.php/815553?lang=tr