Tetanoz aşısı
/

30 yıl aradan sonra gelen tetanoz vakası

5 dakikalık içerik

Tetanoz vakası, Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde 2017 yılında, 30 yıllık aranın ardından görülmüştü.

Oregon’da doğduğundan beri hiç aşı olmayan 6 yaşında bir çocuk, 2017’de ailesinin çiftliğinde oynarken alnını kesti. Yara evde temizlendi ve dikildi. Altı gün sonra aile çocuğu hastaneye götürdü. Doktorlar çocuğu tedavi etmeye başladılar. Çocuğun rahatsızlığı toprakta bulunan bakteriyel sporların neden olduğu ağrılı ve hatta ölüm riski taşıyan tetanozdu.

Portland’daki OHSU Doernbecher Çocuk Hastanesi’nde pediatrik enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Dr. Judith Guzman-Cottrill, karanlık bir odada sedasyon (sakinleştiricili tedavi) yapan çocuğun tedavisiyle ilgilendi. Bu süreçte çocuk, tetanozun yol açtığı saldırgan spazmları durdurması için ilaçlar kullanmasına rağmen, yanında bulunan bir kişi normal bir sesle bile konuşsa, tüm vücudu geriliyordu.

Guzman-Cottrill ve ekip arkadaşları, bu hafta çevrimiçi bir dergi olan Morbidity and Mortality Weekly Report’ta (Hastalık ve Ölüm Oranı Haftalık Raporu) çocuğun durumunu açıkladı. Raporda, çocuğun, hastanede 47 gün yoğun bakımda olmak üzere 54 gün geçirdiği yazıyor. Çocuğun, hastaneye girdikten 50 gün sonra yardım alarak 20 feet yürüyebildiği ve hastaneden ayrıldıktan sonra, 17 gün rehabilitasyon tesisinde tedavisine devam ettiği açıklandı.

Rapordaki dikkat çekici bir ayrıntı ise, ebeveynlerinin hiçbir aşı yaptırmadığı çocuklarının bu tedavilerden sonraki hastane bakım faturası 811 bin 929 dolara ulaşmasıydı (hava ambulansının maliyetini, rehabilitasyon tesisinde kalmayı ve gerekli bakım hizmetini içermiyor).

Tetanoz aşısı nedir? Çocuklukta yapılan aşı bizi ömür boyu korur mu?

Tetanoz hastalığının oluşması için birçok faktör var. Tetanoz, vücuttaki bir yaradan oluşabilmektedir. Steril olmayan metal aletlerden, yanıklardan, ya da vücuda batan demir, metal cisimlerden ortaya çıkabilir. Tetanoz bulaşıcı bir hastalık olmasına rağmen aşı ile korunulabilir.

Çocukların, yaşamlarının ilk yıllarında tetanoz koruması içeren beş doz; okul çağında ise takviye aşı olmaları gerekmektedir. Yetişkinlerin korunmalarını sağlamak için ise her 10 yılda bir destek dozu almaları gerekiyor. Hamilelerin ise daha önce yapılmış olsa bile tekrar aşı olmaları gerekir.

Unutulmaması gereken nokta ise, ne aşılamanın ne de enfeksiyonun, tetanoza karşı ömür boyu bağışıklık kazanmadığıdır.

Tetanoz vakası ve aşı tartışmaları

Twitter’da, Can Kemal Özer isimli yazar aşı karşıtı bir tweet attı. Özer, “7 bölgeden aynı zamanda doğan aynı gelir seviyesinde bin bebeğe 3 yıl tüm aşıları yapalım. Bin bebeğe aynı süre hiç aşı yapılmasın. 5 yıl izlensin. Hangisi daha çok hastalanır, hangisi hangi hastalıklara yakalanır görelim. Neticeye göre hüküm verelim. Var mısınız?” şeklinde bir yorumda bulundu.

Can Kemal Özer’in bu ilginç teklifine gelen tepkileri sizler için derledik;

https://twitter.com/battalgazi_1299/status/1103349475324633088?s=21

Kaynak; https://www.statnews.com/2019/03/07/nightmarish-tale-tetanus-unvaccinated-child/