23AndMe Anne Wojcicki
///

23andMe Küçülüyor – Kişisel Genetik Testler popülerliğini yitirdi mi?

4 dakikalık içerik

23AndMe şirketi doğrudan tüketicilere kişisel genetik test hizmeti sunan bir şirket. 2007 yılında Anne Wojcicki’nin kurucu olduğu 23AndMe 100 personeli işten çıkaracak.

Evlere gönderdiği DNA örnekleme seti ile DNA örneğini kargolayan müşterilerine genom verilerini ve bu verilerin yorumlarını sunuyor. İlk olarak sağlıkla ilgili genler hakkında bilgi veren 23AndMe daha sonra bilim insanlarının oluşturduğu popülasyon verilerini ve müşterilerinin verileriyle oluşturduğu veri tabanını kullanarak müşterilerinin kökeniyle ilgili veriler sunmuştu.

23andMe’nin CEO‘su Anne Wojcicki geçtiğimiz günlerde şirket çalışanlarıyla ilgili bir haber paylaştı. Anne Wojcicki, şirketin personelinin neredeyse %14‘ine denk gelen 100 çalışanın işinin sonlandırılacağını açıkladı. 2019 yılında 99 dolara müşterilere satılan kişisel genetik test ürünün satışlarındaki düşün buna sebep olduğu belirtiliyor. Anne Wojcicki,  CNBC ‘ye verdiği röportajda satışların düşmesinin kendisini de şaşırttığını söylüyor.

23AndMe

2018 yılında 23AndMe’nin satış rakamları neredeyse önceki yıla göre ikiye katlanmıştı. 2019 yılında kişisel genetik test ürünlerine olan talebin azalamasının ise neden olduğu bilinmiyor. Müşterilerin artık Fransa mı ya da Nijerya mı kökenliği olduğunu artık önemsememesi ve köken bilgisi için test yaptırmak istememisi bir sebep olabileceği gibi, genetik verilerinin kullanılması ve satılması da satışları düşürmüş olabilir. Geçtiğimiz yıllarda insanlar genetik mahremiyet konusunda daha fazla bilinçlendiği düşünülebilir.

23AndMe, Ancestry ve diğer DNA test hizmeti sağlayan şirketlerle birlikte neredeyse 26 milyon insanın genetik verisi, kişisel verileriyle birlikte şirketlerin veri tabanlarında yer aldı. 23AndMe şirketinde ise 10 milyona yakın kişinin genetik verisi bulunmakta. Bununla birlikte 23AndMe müşterilerinden edindiği elindeki genetik verileri kullanarak ticari ilaçlar tasarlıyor. Geliştirdiği antibodylerden birinin kullanım haklarını Allmirall isimli İspanyol ecza şirketine satan 23AndMe’nin elde ettiği gelirlerde, genetik verilerini kullandığı müşterilerinin hiç bir hakkı bulunmuyor.

Kişisel genetik test hizmeti sunan bu iş modeli için, çoğu uzman uzun süredir kişilerin genetik verilerinin haklarını bu şirkete devrettiklerini söylemişlerdi. Genetik test için 99 dolara satın alınan bu ürünlerde müşterilerle yapılan anlaşmalarda bu durum açık olarak yer almakta.

Twitter’da uzmanlar ve müşteriler konuyla ilgili pek çok farklı fikir paylaşımında bulundu. Bunlardan seçtiklerimizi sizinle paylaşıyoruz:

https://twitter.com/Fake_Crier_Bye/status/1220419378900086786?s=20

TheTimes