mezarlıkta bulunan 23 kaplumbağa ölüsü

23 kaplumbağanın doğal sebeplerle öldüğü belirlendi

3 dakikalık içerik

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü, Isparta’da bir mezarlıkta yan yana dizilmiş halde bulunan ölü 23 kaplumbağanın incelemesi tamamlandı. İncelemeler sonucunda, kaplumbağaların farklı zamanlarda kuş saldırısı ve hava şartları gibi doğal nedenlerle öldüğü tespit edildi.

Isparta Işıkkent ve Hızırbey mahallelerinin sınırında bulunan asri mezarlıkta, bir kabrin üstünde 23 ölü kaplumbağa bulundu. Betonun üzerinde yan yana dizilmiş 23 kaplumbağa ölüsüyle karşılaşan kişi, kaplumbağaların fotoğrafını çekerek sosyal medyada, “Asri mezarlıkta bu yavru kaplumbağaları ölmüş buldum. Neden ve ne sebepten öldükleri belli değil. Yetkili kimlerse bunu bir araştırmalarını rica ederim” cümleleriyle paylaştı. Fotoğrafların birçok kullanıcı tarafından paylaşılması üzerine Isparta Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü’nden bir ekip, kaplumbağa ölülerini alarak incelemek üzere merkeze götürdü.

Isparta Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü ekibi, incelenen kaplumbağaların, hava şartları ve yiyecek arayan kuşların saldırıları nedeniyle farklı zamanlarda telef olduğunu belirledi. Belediye, yazılı açıklama yaparak, “Asri Mezarlıkta irili ufaklı çok sayıda kaplumbağanın telef olduğu haberleri üzerine Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerince inceleme yapılmıştır. İncelemelerde telef oldukları tespit edilen kaplumbağalar ilgili bölgeden alınarak Veteriner İşleri Müdürlüğümüze getirildi. Kaplumbağaların doğal (hava şartları, kuşlar vb.) yollarla farklı tarihlerde telef oldukları, farklı noktalardan toplanarak bir noktada sıralandığı bulgusuna ulaşılmıştır. Kaplumbağalar, telef olma nedenlerinin kesin ortaya konulabilmesi için Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine 21 Haziran teslim edilmiştir. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilecek işlemler sonrasında çıkacak kesin sonuçlar ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır.” ifadelerinde bulundu.

Kaynak;

CNN Türk