iklim değişikliği simülasyonu uygulaması esd research
//

2100’de yaşadığınız yerin iklimi nasıl olacak? Bu uygulamada!

İklim değişikliği simülasyonları oluşturan uygulama ESD Research, Google Play ve App Store'da ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

4 dakikalık içerik

İklim değişikliği simülasyonu yapan uygulama ESD Research, dijital mağazalara geldi. ESD Research isimli ücretsiz uygulama, 2100 yılında yaşadığımız yerin ikliminin nasıl olabileceğine dair farklı senaryoları gösteriyor. 

ESD Research isimli uygulama, iklim değişikliği simülasyonlarını ücretsiz olarak sunan bir iklim verileri görüntüleme aracı. Bu mobil uygulama, küresel ısınmanın şehirleri ve kasabaları gelecekte nasıl etkileyeceğine dair senaryoları yansıtıyor. EarthSystemData şirketi ile Birleşik Krallık’taki East Anglia  Üniversitesi (UEA) Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen ESD Research, dünyanın farklı noktalarındaki altı büyük küresel merkezden alınan en son sıcaklık ve yağış tahminlerine dayanarak simülasyonlar geliştiriyor.

İklim değişikliği simülasyonlarını sunan uygulamayı kullanmak ise oldukça basit. Uygulamaya giriyorsunuz, bakmak istediğiniz konumu yazıyorsunuz ve ardından uygulama mevcut iklimin simülasyonlarını ve iki olası senaryo ile geleceğin tahminlerini gösteriyor. Simülasyonlar farklı senaryoları gösteriyor. Bir senaryoda 2015 Birleşmiş Milletler Paris İklim Anlaşması’nda Dünya’nın geleceği için öngörülen düşük CO2 emisyonları hedefine ulaşmış bir iklim sonucu görünüyor. Bu senaryoda, küresel ısınma 2100 yılına kadar 2°C’nin altında sınırlanmış görülüyor. İkinci senaryoda emisyon seviyeleri “orta” derecelerde ve buna göre, küresel ısınma 2100’de yaklaşık 4°C’ye ulaşmış durumda. Üçüncü bir senaryoda ise küresel ısınma çok daha yüksek seviyelerde.

İklim değişikliği simülasyonu bize durumun ciddiyetini gösteriyor

iklim değişikliği simülasyonu esd research uygulaması
ESD Research uygulamasından alınan görüntüler.

Uygulama, BM Glasgow İklim Kongresi’nde duyurulacaktı ama Covid-19 salgını nedeniyle kongre Kasım 2021’e ertelendiği için erken açıklandı. Paris İklim Anlaşması’ndan 6 yıl sonra düzenlenecek olan BM Glasgow İklim Kongresi’nde ülkelerin emisyon kuralları belirlenecek.

Tyndall Center Genel Müdürü Asher Minns, “Dünya genelindeki kamuoyu yoklamaları, insanların iklim değişikliği konusunda endişelendiklerini ancak nadiren tartıştıklarını gösteriyor. ESD Research uygulaması bu gerekli konuşmaları destekliyor.” dedi.

Dünya ortalama sıcaklığı, Sanayi Devrimi’nin başlangıcına kıyasla 1ºC arttı. Mevcut öngörülerle Dünya 3ºC ile 4ºC arasında küresel ısınmayla karşı karşıya kalacak. Bu nedenle uzmanlar, Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmamızı sağlayacak daha iddialı bir iklim eylemi çağrısında bulunuyor. Bunu yapmak, enerji üretimi ve tüketiminden seyahat şekillerimize, beslenme alışkanlıklarımızdan mal ve hizmetleri nasıl ürettiğimize kadar küresel sistem çapında değişimini gerektiriyor. Bu zorlu bir dönüşüm ancak Çin ve Avrupa Birliği üyeleri gibi bazı ülkeler 2050 veya 2060’a kadar net sıfır emisyona sahip olma hedeflerine şimdiden ilk adımları atıyor.

ESD Research, Apple Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Uygulamayı indirmek için; Google Play ve App Store

Kaynaklar;

Apple Apps 

EurekAlert