//

2022 Nobel Fizik Ödülü Sahipleri Alain Aspect, John Clauser ve Anton Zeilinger!

4 dakikalık içerik

2022 Nobel Fizik Ödülü sahibini buldu. 4 Ekim tarihinde açıklanan Nobel Fizik Ödülü’nün sahipleri Paris-Saclay Üniversitesi ve Ecole Polytechnique’den  “Alain Aspect”, JF Clauser & Assoc., Walnut Creek’den “John F. Clauser” ve Viyana Üniversitesi’nden “Anton Zeilinger” oldu.

Kuantum Bilgisine Dayalı Yeni Teknolojilerin Yolu Açıldı

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2022 Nobel Fizik Ödülü’nü bu 3 önemli bilim insanına “Dolaşık fotonlarla deneyler yapma, Bell eşitsizliklerinin ihlalini tespit etme ve kuantum bilgi bilimine öncülük etme” sebepleriyle verdi. Ödül sahipleri resmi internet sitesi üzerinden yapılan basın açıklamasıyla duyuruldu.

Nobel komitesi resmi Twitter hesabından da ödül sahiplerini ve kazanan çalışmayı duyurarak, “Fizikteki 2022 Nobel Ödüllü alan kişiler, iki parçacığın ayrıldıklarında bile tek bir birim gibi davrandığı dolaşık kuantum durumlarını kullanarak çığır açan deneyler gerçekleştirdi. Sonuçlar, kuantum bilgisine dayalı yeni teknolojilerin yolunu açtı” ifadelerine yer verdi.

Bell Eşitsizliği, Dolaşık Kuantum Durumları ve Kuantum Işınlama

Resmi Twitter hesabında, bu yılın Nobel Ödüllü fizikçisi John Clauser’ın, her biri polarizasyonlarını test eden bir filtreye doğru, bir seferde iki dolaşık foton yayan bir aygıt yaptığı söylenerek, “Sonuç, Bell eşitsizliğinin açık bir ihlaliydi ve kuantum mekaniğinin tahminleriyle aynı fikirdeydi” diye paylaşıldı.

Komite bir diğer Nobel sahibi Alain Aspect’in çalışmasını ise şu şekilde anlattı; “O, önemli bir boşluğu kapatmak için bir kurulum geliştirdi. Dolaşık bir çift kaynağından ayrıldıktan sonra ölçüm ayarlarını değiştirebildi. Bu nedenle, yayıldığında var olan ayar sonucu etkileyemiyordu”.

Bir diğer 2022 Nobel Fizik Ödülü kazananı Anton Zeilinger’ın ise, dolaşık kuantum durumlarını araştırdığı söylenerek, “Araştırma grubu; kuantum ışınlanma adı verilen ve bir kuantum durumunu, bir parçacıktan diğerine belli bir mesafeden taşımayı mümkün kılan bir fenomen gösterdi” şeklinde paylaşıldı.

“Bu Ödül Gençler İçin Bir Teşviktir”

2022 fizik ödülü sahiplerinin deneysel araçlar geliştirmesiyle yeni bir kuantum teknolojisi çağının temelinin atıldığını belirten Nobel Organizasonu, “Kuantum durumlarını ve tüm özellik katmanlarını manipüle edebilmek ve yönetebilmek, beklenmedik potansiyele sahip araçlara erişmemizi sağlar” ifadelerini kullandı.

Nobel Fizik 2022 Ödülü kazananlarından Anton Zeilinger, “Bu ödül gençler için bir teşviktir. Yıllar boyunca benimle çalışan 100’den fazla genç olmadan ödül mümkün olmazdı” dedi.