HaberTürkiye

2020 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Kutup Çalışmaları Ödülü ile TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü Başvuruları Başladı

TÜBİTAK ödüllerine başvurular için süreçler başladı. Bilim insanı ve araştırıcıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmelerine katkı sunan TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Kutup Çalışmaları Ödülü ve TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü için başvurular başladı. Ödüllere başvurular, 24 Ocak 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar devam edecek.

Ödüllere başvurmak için gerekli şartları sağlayan herkes başvurabilir. Teşvik, Kutup Çalışmaları ve TWAS Teşvik Ödüllerine adayların kişisel olarak başvurması beklenmektedir. Ancak bunun yanı sıra aday da gösterilebilirler.  Bilim, Özel ve Hizmet Ödüllerine kişisel başvuru kabul edilmemektedir ve adayların aday gösterilmesi gerekmektedir.

Detaylar ve koşullar için TÜBİTAK‘ın duyuru sayfasını inceleyebilirsiniz.

2019’da kimler bu ödülleri kazandı?

TÜBİTAK, 2019 yılında 4 Bilim Ödülü, 11 Teşvik Ödülü ile Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü verdi.

2019 TÜBİTAK Bilim Ödülü kimya alanında metal kompleksleri konusundaki çalışmaları için İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gül’e, haberleşme sistemleri alanındaki çalışmaları için Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Arıkan’a, stres ve kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde hedef bazlı moleküler beslenme yaklaşımlar çalışmaları için Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin’e, örgütsel davranış ve kültürel psikoloji alanındaki çalışmaları için Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Syeda Arzu Wasti’ye verildi.

2019 Yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü ise bilim tarihi alanında doğa bilimleri ve tıp tarihi konularındaki çalışmaları için Ankara Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Kahya aldı.

2019 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü Doç. Dr. Uğur Bozkaya, Doç. Dr. Alper Uzun, Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş Çukur, Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan, Prof. Dr. Güliz Nigar Güncü, Doç. Dr. Uğur Canpolat, Doç. Dr. F. Nükhet Harmancıoğlu Gür, Doç. Dr. Şener Aktürk, Prof. Dr. Yavuz Akbulut, Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas ve Doç. Dr. Gül Günaydın’a verildi.

Kaynak: Tübitak

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
HaberTürkiye

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri ülkemizin dört bir yanında devam ediyor

HaberTürkiye

Merkür’ün Güneş diski önünden geçişi canlı yayınlanıyor

HaberTürkiye

Öğretmenler kutup seferlerine dahil ediliyor - KEDİ projesi

DuyurularTürkiye

Dijital Dönüşüm ve Akıllı Sistemler Konferansı başlıyor - ODTÜ

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
Deniz memelilerinde ölümcül bir virüs hızla yayılıyor