/

2020 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Kutup Çalışmaları Ödülü ile TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü Başvuruları Başladı

4 dakikalık içerik

TÜBİTAK ödüllerine başvurular için süreçler başladı. Bilim insanı ve araştırıcıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmelerine katkı sunan TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Kutup Çalışmaları Ödülü ve TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü için başvurular başladı. Ödüllere başvurular, 24 Ocak 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar devam edecek.

Ödüllere başvurmak için gerekli şartları sağlayan herkes başvurabilir. Teşvik, Kutup Çalışmaları ve TWAS Teşvik Ödüllerine adayların kişisel olarak başvurması beklenmektedir. Ancak bunun yanı sıra aday da gösterilebilirler.  Bilim, Özel ve Hizmet Ödüllerine kişisel başvuru kabul edilmemektedir ve adayların aday gösterilmesi gerekmektedir.

Detaylar ve koşullar için TÜBİTAK‘ın duyuru sayfasını inceleyebilirsiniz.

2019’da kimler bu ödülleri kazandı?

TÜBİTAK, 2019 yılında 4 Bilim Ödülü, 11 Teşvik Ödülü ile Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü verdi.

2019 TÜBİTAK Bilim Ödülü kimya alanında metal kompleksleri konusundaki çalışmaları için İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gül’e, haberleşme sistemleri alanındaki çalışmaları için Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Arıkan’a, stres ve kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde hedef bazlı moleküler beslenme yaklaşımlar çalışmaları için Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin’e, örgütsel davranış ve kültürel psikoloji alanındaki çalışmaları için Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Syeda Arzu Wasti’ye verildi.

2019 Yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü ise bilim tarihi alanında doğa bilimleri ve tıp tarihi konularındaki çalışmaları için Ankara Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Kahya aldı.

2019 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü Doç. Dr. Uğur Bozkaya, Doç. Dr. Alper Uzun, Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş Çukur, Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan, Prof. Dr. Güliz Nigar Güncü, Doç. Dr. Uğur Canpolat, Doç. Dr. F. Nükhet Harmancıoğlu Gür, Doç. Dr. Şener Aktürk, Prof. Dr. Yavuz Akbulut, Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas ve Doç. Dr. Gül Günaydın’a verildi.

Kaynak: Tübitak