Haber

2019 Nobel Kimya Ödülünü kazananlar açıklandı

Nobel kimya ödülü 2019

Nobel Kimya Ödülü kazanaları açıklandı…

Az önce Nobel Prize Foundation’ın canlı yayınla yaptığı açıklamada, Nobel Kimya Ödülü’nü bilim insanları  John Goodenough, Stanley Whittingham ve Akira Yoshino kazandı.

2019 Nobel Kimya ödülü, Goodenough, Whittingham ve Yoshino’ya lityum iyon bataryalarla ilgili çalışmaları için verildi.

Nobel Vakfı, ödülle ilgili verdiği bilgilendirme sayfasında araştırmalarla ilgili olarak “Şarj edilebilir bir dünya yarattılar.” başlığı ile ödül sahiplerinin çalışmalarını paylaştılar. 

 

Kaynak

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Nobel Ödülü - 7 Ekim'de açıklanmaya başlanacak

Haber

Altın Nobel Ödülü madalyaları Nazilerden eritilerek saklandı

Haber

Nobel Kimya Ödüllü Kary Mullis öldü

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir