2019 Nobel Fizik Ödülü kazananları açıklandı

4 dakikalık içerik

Nobel Fizik Ödülü kazanaları açıklandı…

Az önce Nobel Prize Foundation’ın canlı yayınla yaptığı açıklamada, Nobel Fizik Ödülü’nü bilim insanları James Peebles, Michel Mayor ve Didier Queloz kazandı.

Mayor ve Queloz ikilisi ödülü “güneş türü bir yıldızın yörüngesinde dönen bir ötegezegeni keşfettiği” için kazanırken, Peebles, “fiziksel kozmolojideki teorik keşifler”den ötürü ödülü kazandı. Peebles’in, Büyük Patlama (Big Bang) sonrası evrenin gelişimine ilişkin önemli çalışmaları bulunuyor.

Nobel Vakfı, Twitter’daki açıklamasında bu yıl ödüllerin, evrenin yapısı ve tarihine dair yeni bir anlayış katan ve Güneş sistemimizin dışındaki güneş tipi bir yıldız etrafında dönen ilk  ötegezegenin keşfine verildiğini yazdı. Nobel, “Keşifler, Dünya hakkındaki düşüncelerimizi sonsuza dek değiştirdi.” ifadesinde bulundu. 

Nobel Fizik Ödülü ‘nü getiren çalışmalar

Ekim 1995’te Michel Mayor ve Didier Queloz, ilk kez, Güneş sistemimizin dışındaki bir ötegezegenin, güneş-benzeri bir yıldızın yörüngesinde bulunduğunu keşfetti. Güney Fransa’daki Haute-Provence Gözlemevi’nde gökbilimciler, Güneş sisteminin en büyük gaz devi Jüpiter ile karşılaştırılabilir bir gaz topu olan 51 Pegasi b gezegenini gözlemledi. Böylece Güneş-benzeri bir yıldızın çevresinde yörüngede keşfedilen ilk gezegen olan 51 Pegasi b ile astronomik araştırmalarda bir devrim başladı ve o zamandan beri Samanyolu’nda 4 binden fazla ötegezegen keşfedildi. İnanılmaz boyutlarda, formlarda ve yörüngelerde yeni gezegenlerin keşfi halen devam etmekte.

James Peebles’in fiziksel kozmoloji konusundaki görüşleri, tüm araştırma alanını zenginleştirdi ve son 50 yılda kozmolojinin spekülasyondan bilime dönüşümü için bir temel hazırladı. Peebles’in Büyük Patlama’nın ardından evrenin gelişimine ilişkin çalışmalarının 1960’ların ortasından beri geliştirilen teorik çerçevesi, evren hakkındaki çağdaş düşüncelerimizin temelidir.

Büyük Patlama modeline göre evren, neredeyse 14 milyar yıl önce, son derece sıcak ve yoğun olduğu dönemden itibaren vardır. O zamandan beri, evren genişler, büyür ve soğur.  Büyük Patlama’dan ancak 400 bin yıl sonra evren, şeffaflaştı ve ışık ışınları uzayda yolculuk etmeye başladı. Bugün bile, bu çok eski ışımalar, hepimizin etrafında ve kodlanmış olarak, evrenin sırlarının çoğunu saklıyor. James Peebles, teorik araçlarını ve hesaplamalarını kullanarak bu izleri evrenin başlangıcından itibaren yorumlamaya çalıştı ve yeni fiziksel süreçleri keşfetti.

Kaynak;

Nobel Prize