2017 Nobel Ödülleri Sahiplerini buluyor!

3 dakikalık içerik

2017 Nobel Ödülleri sahipleri açıklanıyor.

2017 Nobel Ödülleri sahiplerini buluyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda bilim dünyasının en prestijli ödülü olan Nobel Ödülü ekim ayında açıklanıyor. Tıp ve fizyoloji, Kimya, Fizik, Edebiyat ve Barış alanlarında verilen Nobel Ödüllerinin açıklanmasından daha sonra ödül kazanan araştırmacılar ödül törenine davet edilecek ve ödüllerini alacaklar.

2017 Nobel Tıp ve Fizyoloji Ödülü

İlk açıklanan ödüllerden olan tıp ve fizyoloji Nobel Ödülü Jeffrey C. Hall., Michael W. Young ve Michael Rosbash’a verildi. Bu üç araştırmacının sirkadyan ritimin moleküler kontrolü üzerine yaptıkları buluşlar ve araştırmalarla Nobel ödülünü kazandırlar. Sirkadyan ritim, canlıların yaşamının zamansal düzenlenmesini ifade eden bir terim. Araştırmacılar meyve sineklerinde gece/gündüz ritmini sağlayan geni izole ettiler. Bu çalışmaları ile gece boyunca hücrelerde biriken ve gündüz olduğu zaman yıkılan proteinleri ortaya çıkardılar. Hücresel saat olarak da bilinen bu mekanizmanın insanlar dahil diğer çok hücreli canlılarda da bulunduğunu ortaya koydular.

2017 Nobel Fizik  Ödülü

2017 yılı Nobel Fizik ödülü ise LIGO araştırması ve kütle çekimsel dalgaların gözlenmesi araştırmalarına verildi. LIGO ve kütle çekimsel dalgaların gözlenmesi geçtiğimiz yılın en önemli bilimsel olaylarından biri olmuştu. Ödülü Rainer Weiss, Kip S. Thorne ve Barry C. Barish paylaşıyor.

2017 Nobel Kimya Ödülü

Kimya ödüllerini ise yine üç isim paylaştı. Kimya ödülünü almaya hak kazanan çalışmanın devrimsel bir buluş olduğunu belirten diğer araştırmacılar biyomoleküllerin gözlenmesi için geliştirilen bu yeni tekniğin sınırları kaldıracak bir özellikte olduğunu söylüyorlar. Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson’un paylaştığı ödüle konu olan çalışma biyomoleküllerin çözelti içinde dondurulmasına dayanan yüksek çözünürlüklü elektron mikroskopisi tekniğine verildi.

2017 Nobel Edebiyat Ödülü ve Nobel Barış Ödülü

2017 Nobel Edebiyat ödülü Kazuo Ishiguro’a verildi. 2017 Nobel Barış Ödülü ise ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons) yani Uluslararası Nükleer Silahların Yok edilmesi kampanyasına verildi.