bilimsel gelişmeler 2016
/

2016 yılında nefes kesen bilimsel gelişmeler !

2016 yılı heyecan dolu bilimsel gelişmelere sahne oldu. Matematikten genetiğe en çarpıcı bilimsel gelişmeleri inceledik.

6 dakikalık içerik

2016 yılı biterken yaşanan bilimsel gelişmeler nelerdi? Bilim dünyasında pek çok devrimsel buluş ve araştırma tarihte yerlerini alacak. 2016’da minimal bakteriden, Jüpiter’e ulaşan Juno’ya, 3 ebeveynli bebekten, genetiği değiştirilerek tedavi edilen kanser hastalarına pek çok devrimsel adım atıldı ve gelecek için umutlarımızı tazeledi. Herkese mutlu bir 2017, bilim ve sevginin aydınlattığı bir gelecek dileriz.

2016 yılından önemli bilimsel gelişmeler

1) Ocak : En büyük asal sayıyla başladı yıl : 5 milyon basamaklı sayı !

Great Internet Mersenne Prime Search kapsamında matematikçiler en büyük asal sayıyı buldular: “(2^74,207,281) − 1” Yeni Mersenne asal sayısı neredeyse 5 milyon basamaktan oluşmakta.

2) Şubat : Kütle çekimsel dalgalar dahice bir düzenek ile gözlemlendi!

LIGO araştırmacıları, Albert Einstein tarafından ön görülen Kütle çekimsel dalgaların ilk kez tespit ettiler.

3) Mart : Minimal genoma sahip bakteri tasarlandı!

Craig Venter ve ekibi minimal bakteriyel genomu sentezlediler. Sentezlenen genom sadece yaşamsal genleri içeriyor ve bu genoma sahip bakterinin ismi Mycoplasma laboratorium.

4) Nisan : Yaşam ağacı tekrar çizildi !

Yaşam ağacı tekrar çizildi. Binlerce canlı türünün genom benzerliğine göre ortaya koyulan hayat ağacında bakteriler en çok alanı kaplıyor.Bakterilerin miktarı ve çeşitliliği bu hayat ağacı ile tekrar revize edilmiş oldu. İnsanların da içinde bulunduğu Ökaryotlar (Eukaryotes) yani gerçek hücreliler ise çok dar bir alandalar.

nmicrobiol201648-f1

5) Mayıs : Merkür geçişi

Merkür mayıs ayında Güneş’in önünden geçti ve dünyadan takip edildi. Sonraki Merkür geçişi 11 Kasım 2019 yılında olacak.

6) Haziran : 4 yeni element keşfedildi !

IUPAC dört yeni elementin isimlerini belirledi : Nihonium (Nh, 113), Moscovium (Mc, 115), Tennessine (TS, 117), and Oganesson (Og, 118) .

iupac, periodic table, yeni periyodik tablo

7) Temmuz : Jüpiter’e eriştik!

NASA, Juno’nun Jüpitere vardığını açıkladı.

8) Ağustos : Uzayda ilk DNA analizi yapıldı!

NASA astronotu Kate Rubins ilk kez, Dünya dışında Uluslararası uzay istasyonunda DNA dizilemesi yaptı. Mikro-yerçekiminde yapılan bu DNA dizileme çalışması başarıyla sonuçlandı. İlerleyen zamanda araştırmalar ve astronotların sağlığı için kullanılması planlanıyor.

nanopore sequencing in the space, uzayda dna sekanslama, uzayda dna analizi

9) Eylül : İlk 3 ebeveynli bebek dünyaya geldi!

Dünya’da ilk kez 3 ebeveyni olan bir bebek dünyaya geldi. Genetik hastalığı olan ebeveynler için doktorlar, mitokondriyi başka bir donörden almayı içeren 3 farklı bireyden genetik amteryal alan 3 ebeveynli bebek çözümünü geliştiridler ve bu bebek eylül ayında dünyaya geldi.  Bebeğin genetik olarak iki annesi ve bir babası var.

3 ebeveynli bebek

10) Ekim – Nobel mevsimi

Her yıl ekim ayında nobel ödülleri dağıtılıyor. Bu yıl Nobel Tıp ödülünü Yoshinori Ohsumi, Fizik ödülünü David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane ve John M. Kosterlitz, Kimya ödülünü ise Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart ve Bernard L. Feringa aldı.

medicine

11) Kasım : Kanserde yeni teknoloji gen terapisi

Bir gen düzenleme teknolojisi olan CRISPR kanser gibi hastalar için çare oalcak mı? Bu yıl kasım ayında CRISPR teknolojisi ile akciğer kanserini tedavi için ilk kez insanların genetiği değiştirildi.

cells-1872666_1920

12) Aralık : Einstein ve Newton yanıldı mı ?

Einstein ve Newton yanılmış olabilir mi? Uzay ve zamana dair başka nasıl hipotezler var? Verlinde Kütle Çekim Hipotezi ilk kez test edildi ve testlerden geçti.

verlinde

2017’de sizce bilimde neler olacak? Hangi gelişmeleri bekliyorsunuz? Marsa ilk kez insan ayak basabilecek mi?1) http://www.mersenne.org
2) https://www.ligo.caltech.edu/news/ligo20160211
3) http://science.sciencemag.org/content/351/6280/aad6253
4) http://www.nature.com/articles/nmicrobiol201648
5) https://en.wikipedia.org/wiki/Transit_of_Mercury
6)https://iupac.org/iupac-is-naming-the-four-new-elements-nihonium-moscovium-tennessine-and-oganesson/
7)http://www.nytimes.com/2016/07/05/science/juno-enters-jupiters-orbit-capping-5-year-voyage.html?_r=0
8) https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/2181.html
9) http://www.bilimma.com/iki-kadin-bir-erkek-ve-bir-bebek/
10) https://www.nobelprize.org/
11) http://www.nature.com/news/crispr-gene-editing-tested-in-a-person-for-the-first-time-1.20988
12) http://www.bilimma.com/newton-ve-einstein-yanildi-mi/