BilimGenelHaber

2016 Nobel Ödülü Yoshinori Ohsumi’ye verildi!

Bu yıl Tıp alanındaki Nobel ödülü Yoshinori Ohsumi’ye verildi. Tokyo Institute of Technology’de çalışmalarını sürdüren Ohsumi, otofaji (Autophagy, Latince: kendini-yiyen) ile bu ödülü aldı.

Otofaji, hücrelerin kendi iç bileşenlerini sindirdikleri bir sürecin ismi. Bu süreç açlık gibi çevresel streslere karşı evrilmiş bir mekanizma olarak görülmekte. Ancak bunun ötesinde otofajinin gerçek önemi hücrenin sağlığını koruyabilmek için yürüttüğü bir işlemler ve kanserle olan ilişkisine dayanmakta. Ayrıca uzun ömürlü hücreler olan nöron gibi yapılarda hücrenin yenilenmesi içinde önem kazanmakta. Süreç hücre sitoplazmasında gerçekleşiyor ve aslında hücrenin sitoplazmasında biriken protein artıkları gibi maddelerin kaldırılmasında görev alıyor. Konu ilk defa 1950’lerde Belçikalı araştırmacı Christian de Duve’nin lizozomu keşfetmesiyle başlamakta. De Duve bu çalışmaları ile 1974 yılında Nobel Ödülü alıyor.

14595679_10155319983201038_2256119853684493885_n

Daha sonra otofaji konusu 1990’da Ohsumi’nin maya hücrelerindeki problemleri çözmesine kadar çok göz önünde olmuyor. Ayrıca bu dönemde araştırmacılar otofajiyi sadece özel durumlarda gerçekleşen bir hücresel olay oalrak görüyorlar ve yoğun araştırılan bir konu olmuyor. Ohsumi, diğer araştırmacıların otofaji ile çok fazla ilgilenmiyor olmasını bir fırsat olarak görüyor ve bu alanda araştırmalarına başlıyor. Ohsumi 2012’de, Inamori Foundation’ın Kyoto Prize töreninden sonraki röportajında şöyle anlatıyor:

“Hiç kimse çalışmadığı için, araştırma projemde maya vakuollerinde madde taşınımını seçtim.”

Günümüzde ise otofaji sürecinin, hücrelerin sağlıklı olması için önemli bir fonksiyon olduğu ortaya çıkmış durumda.

Yoshinori Ohsumi’yi araştırma konusu seçerken gösterdiği cesaret ve başta Nobel Ödülü olmak üzere aldığı ödüller için kutluyoruz.


 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Nobel Ödülü - 7 Ekim'de açıklanmaya başlanacak

Haber

Altın Nobel Ödülü madalyaları Nazilerden eritilerek saklandı

Haber

Nobel Kimya Ödüllü Kary Mullis öldü

Haber

2017 Nobel Ödülleri Sahiplerini buluyor!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir