ArkeolojiHaber

1800 yıl öncesine dayanan ‘penis’ çizimi

İngiltere’de bulunan Hadrian Duvarı üzerinde, 1800 yıllık olduğu düşünülen penis çizimleri tespit edildi. Uzmanlar bu çizimin “iyi şans” anlamında olduğunu düşünüyor.

Newcastle Üniversitesi arkeologları ve İngiltere’nin kültür mirasını korumayı amaçlayan ‘Historic England’ adlı devlet kurumundan bir ekip, Hadrian Duvarı yakınlarındaki bir taş ocağında milattan sonra 207 yılında Romalı askerler tarafından kazınmış penis çizimleri buldu.

“APRO ET MAXIMO CONSVLIBVS OFICINA MERCATI” yazısı. Foto; Historic England

Roma Duvarı olarak da bilinen duvardaki kazı yerinde “Apro et maximo consvlibvs oficina mercati” yazısı da bulundu. Yazının M.S. 207 yılında yapılan Aper ve Maximus’un konsülüne atıfta bulunduğu belirtildi. Bir başka figürde ise birlik komutanı bir subaya ait olduğu tahmin edilen bir erkek çizimi de tespit edildi.

Arkeologlar, çizimin yapıldığı yıllarda duvarın onarım ve yenileme aşamasında olduğundan emin olduklarını ifade etti.

Birlik komutanı subaya ait olduğu düşünülen figür. Foto; Jon Allison

“Oldukça insani dokunuşlar”

‘Historic England’ araştırmacısı Mike Collins, “Bu, muhtemelen duvar üzerinde bulunan en önemli yazıt. Hadrian Duvarı gibi muazzam bir projenin organizasyonunun iç yüzünü anlamamıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda oldukça insani ve kişisel dokunuşlar hakkında da bilgi veriyor” dedi.

Roma Duvarı, “Roma İmparatorluğu ile barbarları ayırmak” amacıyla M.S. 122’de inşa edilmiştir. Duvar, günümüzde İngiltere-İskoçya sınırına yakın bir bölgede bulunmaktadır. Ayrıca duvar, 1987’de UNESCO Dünya Mirası Alanları’na eklendi.

Sosyal medyada birbirinden mizahi yorumlar yapıldı

Bir Twitter kullanıcısı ise Cem Yılmaz’ın A.R.O.G filmindeki bir sahneye atıfta bulundu;

Kaynak; https://historicengland.org.uk/whats-new/news/roman-graffiti-to-be-recorded-hadrians-wall-quarry/

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Aile ile birlikte ama yalnız çocuklar

ArkeolojiHaber

Megalitler birbirinden bağımsız mı, değil mi?

DoğaHaberÖzel Haberler

Kelebekleri Kim Topladı!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir