Haber

16-17 Temmuz gecesi parçalı Ay tutulması gerçekleşecek

Kısmi Ay tutulması Tübitak Ulusal Gözlemevi

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), 16-17 Temmuz gecesi gerçekleşecek olan kısmi/parçalı Ay tutulmasına ilişkin bir duyuru yayınladı. TUG, Türkiye Saati İle 21.43-3.18’te yaşanacak olan Ay tutulmasını gözlemlemek isteyenleri Bilim ve Toplum Merkezi’ne davet etti. Bilim ve Toplum Merkezi, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde yer alan Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi içinde bulunuyor.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, Twitter üzerinden yaptığı duyuru ile vatandaşları davet ederken, “16-17 Temmuz 2019 gecesi Türkiye Saati ile 21.43 – 03.18 saatleri arasında çıplak gözle izlenebilecek olan kısmi ay tutulmasını aynı zamanda teleskop ile de gözlemek için 16 Temmuz akşamı 21.00 – 23.30 saatleri arasında sizleri Bilim ve Toplum Merkezimize davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK TUG’un resmi İnternet sitesinde yer alan açıklamada ise kısmi Ay tutulması hakkında bilgiler verildi. Açıklamada, “Kısmi / parçalı Ay tutulması, Ay diskinin bir kısmının Yer’e ait gölge konisinin içerisine girmesiyle oluşur. 16-17 Temmuz gecesi saat 00.31’de, tutulma ortasında Ay’ın yaklaşık yüzde 65’lik bölümü Dünya’nın tam gölge konisinin içerisinde kalacaktır.” denildi.

TÜBİTAK’ın daha önce yayınladığı 2019 Önemli Gök Olayları takvimine göre, son olarak 26 Aralık 2019 günü halkalı Güneş tutulması yaşanacak. Bilim insanları 2019’da toplamda 3 Güneş, 2 Ay tutulması yaşanacağını açıklamıştı. Şimdiye kadar 5/6 Ocak 2019 günü parçalı Güneş tutulması, 21 Ocak’ta tam Ay tutulması, 2 Temmuz’da tam Güneş tutulması gerçekleşti.

Kaynaklar;

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi

TUG

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
HaberUzay

Yılın ilk parçalı ay tutulması bu gece gerçekleşecek

HaberTürkiye

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri ülkemizin dört bir yanında devam ediyor

HaberTürkiye

2020 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Kutup Çalışmaları Ödülü ile TÜBİTAK TWAS Teşvik Ödülü Başvuruları Başladı

HaberTürkiye

Merkür’ün Güneş diski önünden geçişi canlı yayınlanıyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir