/

14 yaşında kızı dondurarak saklayacaklar !

5 dakikalık içerik

14 yaşındaki İngiliz kız çocuğu kanser sebebiyle öldükten sonra yasal olarak dondurularak saklanıyor. Ölmeden önce daha uzun yaşayabilme dileğini ifade eden ve belki dondurularak saklanırsa ileride tekrar yaşayabileceğini düşünen kız çocuğu Amerika Arizona’da faaliyet gösteren Alcor Life Extension Foundation dondurarak saklamaya başladı.

051650da0000044d-3107805-image-a-2_1433264258097

Ancak dondurarak “ölmüş” insan bedenlerinin saklanması konusu fizyolojik ve hukuki olarak kavramların iç içe girdiği bir konu. Çünkü hukuksal olarak ölüm ve gerçek ölüm arasında bir miktar fark bulunuyor. Hukuksal olarak kalp atımlarının durması durumunda ölmüş olarak kabul ediliyorsunuz. Ancak aslında hala bazı hücresel faaliyetleriniz devam ediyor ve beyin ölümünüz gerçekleşmiş olmuyor. Cryonics çalışmalarında da hukuki problemler olmaması açısından henüz beyin ölümü gerçekleşmemiş ama hukuki olarak ölümü gerçekleşmiş olan insanlar üzerinde uygulanması mümkün oluyor. Yani çok dar bir aralıkta hızla bedenin dondurulma işleminin yapılması gerekiyor. Ancak dondurma işlemi basit bir dondurmadan ibaret değil. Ölüm sürecinden önce bu merkezde yer almanız ve uzmanlar tarafından yaşarken hazırlanmanız gerekiyor. Hukuki olarak kalp atımınızın durması ve ölmüş kabul edilmenizin ardından beyin ölümü gelişmeden önce heparin ve antikoagulanlar veriliyor. Ancak vücut doğrudan sıvı azot ya da soğutucularla dondurulmuyor.

mccray-alcorÇünkü vücutta bulunan ve hücrelerin içindeki su, donduğu ve kristalleştiği zaman hücrelere ve dokulara zarar veriyor ve geri dönüşü olmayan deformasyonlara yol açıyor. Bu sebeple vücuttaki tüm su özel bir şekilde alınıyor. su organ koruyucu ve antifriz özellikteki cryoprotectant (kryoprotektant)’larla değiştiriliyor. Daha sonraysa sudan arındırılmış vücut – 130°C ‘ye soğutuluyor. Vücut donduktan sonra ise metal tankların içinde -196°C ‘ye ulaşan sıcaklıkta sıvı azot içinde korunuyor. Bu işlemlerin tümü yaklaşık olarak 125 000 $ tutuyor. Ancak ölümden sonra dondurarak saklama hizmeti sunan şirketler daha ufak ücret karşılığında sadece beyninizi de dondurarak saklayabiliyorlar.

tourfralecapsulediibernazionelasperanzadellavitadopolamorte20150418_656_416x312Günümüze kadar hiç bir insan dondurulduktan sonra tekrar hayata döndürülmedi. Kimi medikal ve cerrahi operasyonlarda her ne kadar insanların vücutları çok düşük sıcaklıklara indirilmiş olsa bile, tamamen dondurulup tekrar hayata döndürülen biri bulunmuyor. Bunun yanı sıra tam olarak bu insanların tekrar canlandırılıp canlandırılamayacağına dair de ne bir şeyler söylenemiyor. Bunların yanı sıra, kalbi durmuş insanların tekrar bu işlemlerden sonra yine kendileri olup olmayacağı gibi etik tartışmalar da konu çerçevesinde devam etmekte.

14 yaşındaki İngiliz kızın yasal olarak bu uygulamadan faydalanamasının önünün açılması pek çok tartışmayı tekrar gündeme getirmiş durumda. Kızlarının dondurularak saklanması konusunda son karar verici olan ailesi, ilk başta bu uygulamaya sıcak bakmamış olsalarda en sonunda kızın babası, bu isteğinin kızının ölmeden önceki son ve tek isteği olduğunu ve bu sebeple kızlarının bu son isteğine saygı duyacaklarını açıkladı.


Giriş görseli : Cryonics

The Guardian