HaberSağlık

14 yaşında kızı dondurarak saklayacaklar !

14 yaşındaki İngiliz kız çocuğu kanser sebebiyle öldükten sonra yasal olarak dondurularak saklanıyor. Ölmeden önce daha uzun yaşayabilme dileğini ifade eden ve belki dondurularak saklanırsa ileride tekrar yaşayabileceğini düşünen kız çocuğu Amerika Arizona’da faaliyet gösteren Alcor Life Extension Foundation dondurarak saklamaya başladı.

051650da0000044d-3107805-image-a-2_1433264258097

Ancak dondurarak “ölmüş” insan bedenlerinin saklanması konusu fizyolojik ve hukuki olarak kavramların iç içe girdiği bir konu. Çünkü hukuksal olarak ölüm ve gerçek ölüm arasında bir miktar fark bulunuyor. Hukuksal olarak kalp atımlarının durması durumunda ölmüş olarak kabul ediliyorsunuz. Ancak aslında hala bazı hücresel faaliyetleriniz devam ediyor ve beyin ölümünüz gerçekleşmiş olmuyor. Cryonics çalışmalarında da hukuki problemler olmaması açısından henüz beyin ölümü gerçekleşmemiş ama hukuki olarak ölümü gerçekleşmiş olan insanlar üzerinde uygulanması mümkün oluyor. Yani çok dar bir aralıkta hızla bedenin dondurulma işleminin yapılması gerekiyor. Ancak dondurma işlemi basit bir dondurmadan ibaret değil. Ölüm sürecinden önce bu merkezde yer almanız ve uzmanlar tarafından yaşarken hazırlanmanız gerekiyor. Hukuki olarak kalp atımınızın durması ve ölmüş kabul edilmenizin ardından beyin ölümü gelişmeden önce heparin ve antikoagulanlar veriliyor. Ancak vücut doğrudan sıvı azot ya da soğutucularla dondurulmuyor.

mccray-alcorÇünkü vücutta bulunan ve hücrelerin içindeki su, donduğu ve kristalleştiği zaman hücrelere ve dokulara zarar veriyor ve geri dönüşü olmayan deformasyonlara yol açıyor. Bu sebeple vücuttaki tüm su özel bir şekilde alınıyor. su organ koruyucu ve antifriz özellikteki cryoprotectant (kryoprotektant)’larla değiştiriliyor. Daha sonraysa sudan arındırılmış vücut – 130°C ‘ye soğutuluyor. Vücut donduktan sonra ise metal tankların içinde -196°C ‘ye ulaşan sıcaklıkta sıvı azot içinde korunuyor. Bu işlemlerin tümü yaklaşık olarak 125 000 $ tutuyor. Ancak ölümden sonra dondurarak saklama hizmeti sunan şirketler daha ufak ücret karşılığında sadece beyninizi de dondurarak saklayabiliyorlar.

tourfralecapsulediibernazionelasperanzadellavitadopolamorte20150418_656_416x312Günümüze kadar hiç bir insan dondurulduktan sonra tekrar hayata döndürülmedi. Kimi medikal ve cerrahi operasyonlarda her ne kadar insanların vücutları çok düşük sıcaklıklara indirilmiş olsa bile, tamamen dondurulup tekrar hayata döndürülen biri bulunmuyor. Bunun yanı sıra tam olarak bu insanların tekrar canlandırılıp canlandırılamayacağına dair de ne bir şeyler söylenemiyor. Bunların yanı sıra, kalbi durmuş insanların tekrar bu işlemlerden sonra yine kendileri olup olmayacağı gibi etik tartışmalar da konu çerçevesinde devam etmekte.

14 yaşındaki İngiliz kızın yasal olarak bu uygulamadan faydalanamasının önünün açılması pek çok tartışmayı tekrar gündeme getirmiş durumda. Kızlarının dondurularak saklanması konusunda son karar verici olan ailesi, ilk başta bu uygulamaya sıcak bakmamış olsalarda en sonunda kızın babası, bu isteğinin kızının ölmeden önceki son ve tek isteği olduğunu ve bu sebeple kızlarının bu son isteğine saygı duyacaklarını açıkladı.


Giriş görseli : Cryonics

The Guardian 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
BilimBilim Raporu

Haziran 2019 - Bilim Raporu

BilimBilim RaporuHaber

Mayıs 2019 - Bilim Raporu

Bilim RaporuHaber

Nisan 2019 - Bilim Raporu

BilimHaber

HAFTANIN BİLİM HABERLERİ

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir