iklim için okul asma eylemleri
/

11 yaşındaki Atlas “İklim İçin Okul Asma Eylemi”ne destek verecek

3 dakikalık içerik
İklim İçin Okul Asma Eylemi, 15 Mart Cuma günü 92 ülkede yüz binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek. Türkiye’den 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu da eyleme katılmak için okul grevine çıkıyor.

FridaysForFuture yani Gelecek İçin Cuma ismi verilen eylemler, Greta Thunberg‘in çağrısıyla 15 Mart’ta küresel çapta yapılacak.

Türkiye’den okul grevine katılacak öğrencilerden en bilineni ise 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu. Açık Radyo’ya konuk olan Sarrafoğlu, Can Tonbil ve Ömer Madra’nın sorularını yanıtladı.

Atlas Sarrafoğlu, Cuma günü saat 12.00 ile 14.00 arasında İstanbul’da Bebek Parkı’nda eylem yapacağını ifade ederek, “Bebek Parkı’nda bir protesto yapmayı düşünüyoruz. Saat 12 ile 2 arasında. Biz pankart hazırladık ama gelecekler de hazırlarlarsa çok güzel olur. Gelmek isteyen, yardım etmek isteyen varsa gelsin. İklim değişikliği, öncelikle sera gazlarının salımını azaltmak istediğimizi söyleyeceğiz ve Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı imzalamasını isteyeceğiz.” dedi.

Moderatörlerin, “Havaların değiştiğini ya da bir şekilde farklılaşmaya başladığını kendi okuduğun haberlerden ve dışarıya çıktığın zaman gördüğün şeylerden anlıyor musun? Farklılık gözüne çarpıyor mu, fark ediyor musun?” sorusuna Atlas Sarrafoğlu, “Genellikle izlediğim belgesellerden, televizyondan veya okuduğum dergilerden izliyorum. Okyanuslarda deniz yükseldiği için bazı adalar ne yazık ki batıyor ve bunlardan dolayı insanlar yaşadıkları yerlerden başka topraklara göç ediyorlar. Bu beni üzdü.” şeklinde cevap verdi.

Sarrafoğlu, eyleme katılacağını öğretmenlerine söylediğini ve hatta müdür yardımcısının, bazı öğretmenlerinin ve arkadaşlarının destek verdiğini söyledi.

Atlas konuşmasının devamında, Türkiye’deki öğrencilerin de bir şekilde harekete geçmeye çalıştığını söyledi. Atlas Sarrafoğlu, bu eylemin tek seferle sınırlı kalmayacağını belirterek, “15 Mart’ta başlayacağımız protesto ile birlikte daha güçlü bir şekilde giderek artacağız, sayımız artacak, sesimiz artacak, bu sayede güçleneceğiz.” dedi.

Greta Thunberg’i süper kahramanı olarak gören genç aktivist, iklim değişikliğiyle ilgili çizgi roman hazırladığını ve içinde Thunberg’e de yer vereceğini açıkladı.

Kaynaklar; Açık Radyo , The Guardian