iPhone X Faceid

10. Yıla Özel Çıkarılan iPhone X FaceID

5 dakikalık içerik
iPhone X FaceID ile yeni bir yüz tanıma teknolojisini hayatımıza sokuyor. Peki ne kadar güvenli?
Kamera tarafından sürekli izlenmek istiyor muyuz?

Yeni iPhone X FaceID ile, kullanıcılarına, telefon kilidi açmada en kolay ve en hızlı yol olan yüz tanıma özelliği sunuyor. Siz daha parmağınızı tarayıcıya yerleştirmeye veya PIN girmeye başlamadan, ürünün ön kamerası yüzünüzü çoktan taramış, kontrol etmiş ve kilidinizi açmış olacak..

Kullanışlı olacağı düşünülen iPhone X FaceID teknolojisinin güvenilirliği henüz kanıtlanmış değil. Apple, algoritmalarını kilit altında tutar; yani, ne kadar iyi çalıştıklarını kesinlikle bilmiyoruz, ancak işin en iyisi bile oldukça düşük güvenilirliğe sahip.

Şu anki en iyi yüz tanıma algoritmaları, “derin öğrenme/ing. deep learning” adlı bir yapay zeka formunu kullanır. Yüzünüz kameranın önünde görüldüğünde, “derin sinir ağı/ing. deep neural network” harekete geçer.

iPhone X FaceID ‘in bir diğer numarası ise; siz başınızı eğip kameranın görüş ve algı alanından çıktığınızda kendini kilitliyor, tekrar başınızı kaldırdığınızda yeterli eşleşme sağlanıyorsa kilidini açıyor ve bunları çok kısa sürede yapıyor olması..

Timothy Revell bakışından iPhone X FaceID

iPhone X FaceID

Apple, iPhone X FaceID algoritmasında karşılaşılabilinecek tek sorunun bir başkasının verilerinize erişimi olduğunu düşünüyor. Fakat, ya kendi telefonunuz yüzünüzü tanımayı reddeder ve telefonunuzu kullanmanıza izin vermezse?

Mükemmel ışık, mükemmel bir fotoğraf makinesi veya mükemmel pozlar olmayan, normal şartlar altında- başka bir deyişle telefonlarımızı kullandığımız gerçek dünyada – herkese açık olarak test edilen algoritmalar, YALNIZCA %5 civarında genel bir hata oranının altına düşebildi. Bu oran, telefonunuzun kilidini açamamanız veya daha da kötüsü, başkasının telefonunuzu açabilmesi açısından yüksek bir risk oranıdır.

Daha geçtiğimiz günlerde, Apple’ın şimdiye kadar piyasaya sürdüğü iPhone’lar arasında en pahalısı olan iPhone X’in lansmanı sırasında, şirketin yazılım mühendisi ve Başkan Yardımcısı Craig Federighi, yeni yüz tanıma sistemi iPhone X Face ID’yi kullanarak telefonun kilidini açmaya çalıştı fakat başaramadı.

Dolayısıyla, Apple yazılımının esnekliğini ispat etmedikçe, yazılımlarına fazla güvenmek aptalca görünüyor. Belki yüzünüzü şifre olarak kullanmaktan kullanışlı gelebilir, ancak metin mesajlarınızdan çok daha fazlasının ele geçirilme ihtimalini artırmış olursunuz. Telefonunuz kilidi açıldıktan sonra aile resimleri, kişisel e-postalar, arkadaşlarınızla yaptığınız saçma sapan WhatsApp mesajları ve hatta bankacılık uygulamaları tümüyle savunmasız durumdadır. Apple Pay ve Android Pay gibi uygulamalar, kredi kartınız yerine telefonunuzu kullanabilmenizi sağlar, bu nedenle teorik olarak, kilidini açan iPhone’unuza erişimi olan herkes sınırsız miktarda para harcayabilir.