en eski mantar fosili

1 milyar yıllık mantar fosili bulundu

5 dakikalık içerik

Mantarlar, günümüz ekosistemlerinin çok önemli bileşenleridir. Mantarlar, toprağın ökaryotlar tarafından kolonileşmesinde, kara bitkilerinin ve metazoaların görünümünde önemli bir rol üstlenir. Bununla birlikte, açıkça mantar olarak tanımlanabilen fosiller fosil kayıtlarında Paleozoik dönem ortasına kadar bulunmaz. Ancak şimdi yeni bir çalışmada keşfedilen mantar fosili, yaklaşık 1 milyar yıl öncesine kadar uzanıyor.

Arktik Okyanusu kenarındaki Victoria Adası’nın güneyinde bulunan bir bölgede, dünyanın en eski mantarı olduğu düşünülen organizmalar bulundu. Araştırma, bölgedeki kayalıklardan toplanan şistlerin incelenmesiyle başladı. Araştırmalar neticesinde şistlerin, “Northwestern Territories” isimli bölgede 900 milyon ile 1 milyar yıl öncesinde oluştuğu tespit edildi. Daha önce bilinen en eski mantar fosili, Wisconsin’de bulunmuştu ve 450 milyon yaşındaydı. Bilim insanları, Kanada Kutuplarının kıraç vahşi doğasında çamurda bulunan minik fosillerin, dünyadaki bilinen en eski mantarın kalıntıları olduğunu söylüyor. Çalışmayı Belçika’daki Liège Üniversitesi’nden Corentin Loron’un liderliğindeki bir ekip gerçekleştirdi ve ekip, Nature dergisinde “Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki Proterozoik Döneme ait ilk mantarlar” ismiyle makaleyi yayınladı.

Hayvanların evrimi açısından yeni çalışmalara ışık tutabilir

en eski mantar fosili
“Ourasphaira giraldae” ismi verilen mantar fosili. Kaynak; C.C Loron, Liège Üniversitesi

Organizmalar o kadar iyi korunmuş ki mantar hücresi duvarlarını oluşturan organik bileşik kitin izlerini hala taşıyor. Mantar, oksijenin içeri sızmasını ve mantarların ayrışmasını engelleyen katılaşmış çamur sayesinde korunmuş. Belçika Liège Üniversitesi’nden makalenin baş yazarı Corentin Loron, “Muhafaza o kadar iyi ki hala organik bileşikleri görebiliyoruz.” dedi.

Mantarlar ekosistemlerde, organik maddelerin ayrıştırılmasında ve bitkilerin büyümesine yardımcı olmak için besin maddelerinin toprağa geri gönderilmesinde önemli görevlere sahiptir. Mantarların milyonlarca yıl önceki varlığı, organizmaların yaklaşık 470 milyon yıl önce toprakta oluşacak ilk bitkilerin temelini sağladığını gösteriyor.

Yeni bulunan mantarın uç sınırlarda olan yaşı, dünyadaki diğer yaşamların tarihini etkileyebilir. Mantarlar ve hayvanlar henüz birbirinden ayrılmadan önce evrim ağacının aynı kollarında bulundu. Mantarlar bir milyar yıl önce zaten gelişmiş olsaydı, ilkel hayvanlar da olabilirdi.

Araştırmacıların üzerinde durduğu konu, mantarlar 1 milyar yıl öncesine kadar gidebiliyorsa, o zaman hayvanların evriminin de o tarihlere kadar uzanabileceği. Loron, “Bu gerçekten mantar ise o zaman etrafta da hayvanlar olmalı. Dinozorlar gibi büyük bir şeyden bahsetmiyoruz. Çok basit bir şey olabilir; belki bir sünger gibi.” açıklamasını yaptı. Mantar sporları küçük olsa da, organizmalar dallanarak, birbirine bağlanarak daha büyük boyutlara ulaşabilir. Örneğin, Oregon’daki Mavi Dağlarda bulunan bir bal mantarı türünün 2,4 mil genişliğinde olmasından ötürü dünyanın en büyük canlı organizması olduğu düşünülüyor.

Kaynaklar;

Nature

The Guardian